Клінічне дослідження моделей оцінки ризику РГЗ

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Клінічне дослідження моделей оцінки ризику РГЗ

Клінічне дослідження моделей оцінки ризику РГЗ 0

Модель Гейла є основою для компютерної програми BCRAT розрахунку ризику РГЗ [27] (рис. 1). Ця електронна версія моделі Гейла оцінює тільки ризик інвазивного РГЗ. Модель Гейла/BCRAT є досить точною в прогнозуванні ризику розвитку РГЗ у великих групах білих жінок, які проходять щорічну мамографію, однак, надійність результатів залежить від досліджуваної когорти [28, 29, 30] Ризик важко переоцінити в наступних групах населення: жінки, які не дотримуються рекомендацій скринінгу; жінки, у яких виявлено високий ризик захворюваності РГЗ.

 pic1

Рис. 1. Калькулятор Гейла для оцінки ризику РГЗ [27] 

Модель Гейла/BCRAT використовується для білих жінок у віці 35 років і старше [29]. Для калібрування оцінок ризику була розроблена розширена модель Гейла для афро-американських жінок з інвазивним РГЗ [31]. Однак не існує програмного забезпечення, щоб розрахувати ризик у цих розширених моделях [32, 33]. Інші моделі оцінки ризику, які містять також показник мамографічної щільності молочних залоз, не готові для клінічного використання [34, 35].

Як правило, модель Гейла/BCRAT не повинна одна використовуватись для сімей з наступними характеристиками:

  • Постраждалі особи з РГЗ або раком яєчників (особливо, коли один або більше випадків РГЗ діагностуються у віці до 50 років).
  • Жінки з раком обох грудних залоз і яєчників.
  • Євреї Ашкеназі, принаймні з одним випадком захворюваності на РГЗ або яєчників (так як ці сім'ї, швидше за все, мають синдром спадкового раку).

Зазвичай, використовуються моделі, які включають сімейну історію - IBIS, BOADICEA і BRCAPRO. Модель IBIS/Tyrer-Cuzick включає як генетичні, так і не генетичні фактори [36]. Три покоління родоводу використовуються для оцінки ймовірності того, що індивід є носієм мутації генів BRCA1/BRCA2 або гіпотетичного гена з низькою пенетрантністю. Крім того, модель включає особисті фактори ризику, такі як індекс маси тіла (ІМТ); вік настання менархе, вік при народженні першої дитини, вік настання менопаузи, використання замісної гормональної терапії. Модель BOADICEA розглядає сімейну історію для оцінювання ризику розвитку РГЗ, а також включає в себе мутацію генів BRCA1/BRCA2 [18]. Найбільш важлива відмінність між іншими моделями та BOADICEA полягає в тому, що використовується інформація про гени BRCA1/BRCA2. BOADICEA припускає додатковий полігенний компонент [19]. Тим не менш, калібрування для цих моделей істотно відрізняються в порівнянні незалежних вибірок. Моделі IBIS і BOADICEA більш вірогідні при оцінці ризику на короткий період (наприклад, 10 років) [3], ніж при оцінці ризику довічно. Як правило, всі моделі оцінки ризику для раку, вірогідні протягом короткого періоду часу (наприклад, 5 або 10 років), ризик на фіксований час може бути оцінений більш точно, аніж довічний ризик, щоб у клінічних умовах провести корисні заходи.

Крім того, легко доступні моделі, які надають інформацію про ризик кожної жінки, залежно від її факторів ризику, у ставленні до рівня ризику населення, можуть бути корисними в клінічній практиці. Хоча цей інструмент був розроблений із використанням інформації про жінок середнього ризику і не розраховує абсолютні оцінки ризику, він залишається корисним при консультуванні жінок про профілактику РГЗ. Моделі оцінки ризику розробляються і перевіряються на великих когортах, щоб інтегрувати генетичні і негенетичні дані, щільність грудей та інші біомаркери.

Розрахунок ризику за моделлю IBIS [47]

1

Розрахунок ризику

2

Розділ особистих даних

3

After checking the Parous box (Після перевірки народжуваності)

4

Персональний вхід

5

Сімейна історія

6

HRT інформація (також впливає на розвиток ризику РГЗ

7

Розрахунок ризику

8

Приклад розрахунку виникнення ризику РГЗ.

9

Після натискання на кнопку "Перегляд історії сім'ї"

10

Після натискання на кнопку "Розрахувати ризик"

11

Після натискання на кнопку «Попередній перегляд»

12

Розрахунок ризику за BOADICEA [37]. 

13

14

Ви тут: Home Прогнозування ризику РГЗ Клінічне дослідження моделей