Роль генiв BRCA1 та BRCA2 у виникненні раку молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Роль генiв BRCA1 та BRCA2 у виникненні раку молочної залози

(3 голосів)

Спадковий рак молочної залози найбільш часто пов’язаний з мутаціями в двох генах, які звуться BRCA1 та/або BRCA2. Встановлення ролі генів BRCA1 та BRCA2 в розвитку раку молочної залози вважається головним досягненням світової онкологічної науки 90-х років ХХ століття.

Назва цих генів походить від англійського BReast CAncer gene — ген раку молочної залози (BRCA1 читається — БіЕрСіЕй один). Останні наукові дослідження показали, що у жінок, які наслідували від матері або батька мутантні гени BRCA1 та/або BRCA2, ризик розвитку раку молочної залози протягом життя сягає 60-90% у порівнянні з 12% ризиком розвитку раку молочної залози у жінок без спадкових мутацій в цих генах.

Гени BRCA1 та BRCA2 відносяться до, так званих, генів-супресорів (від лат. suppressio — пригнічення) пухлинного росту. Роль генів-супресорів полягає у підтримці цілісності генома клітини (виправлення мутацій в генах), контролі поділу клітин, а також регуляції природної загибелі клітин (апоптоз). Саме тому, функціональний збій в роботі цих генів часто призводить до неконтрольованого патологічного росту клітин і розвитку пухлинного процесу.

chances-developing-breast-cancer-by-age-70a у 6 з 10 жінок  є мутація в гені BRCA1
chances-developing-breast-cancer-by-age-70b у 4 з 10 жінок є мутація в гені BRCA2
chances-developing-breast-cancer-by-age-70c у 1 з 10 жінок відсутні мутації в генах BRCA

Ймовірність розвитку раку молочної залози у жінок віком до 70 років
http://www.cancer.gov/aboutnci/servingpeople/cancer-research-progress/discovery/brca

Порівняння ризику розвитку раку молочної залози у осіб-носіїв мутацій в генах BRCA та у умовно здорових осіб

Патологічний процес

У осіб-носіїв мутацій в генах BRCA1 та/або BRCA2

У умовно здорових осіб

Ймовірність розвитку раку молочної залози у жінок віком до 50-ти років

33-55%

2%

Ймовірність розвитку раку молочної залози у жінок віком до 70-ти років

56-87%

7%

Ймовірність розвитку раку яєчників у жінок віком до 70-ти років

27-44%

до 2%

Ймовірність розвитку раку грудної залози у чоловіків віком до 70-ти років

6%

0,5%

Ймовірність повторного виникнення первинного раку молочної залози

64%

11%

Ймовірність розвитку раку підшлункової залози

7%

менше 1%

Ймовірність розвитку раку передміхурової залози у чоловіків

20%

13%

Адаптовано і доповнено з: BRCA Preimplantation Genetic Screening of Embryos at Increased Risk for Cancer

Мутації в генах BRCA1 та BRCA2 діагностуються, приблизно, в 20-30% випадків спадкового раку молочної залози, тому великі зусилля вчених спрямовані на пошук інших генів, пов’язаних зі спадковим раком молочної залози.

Сьогодні, залежно від частоти зчеплення (поєднання) мутацій в тих чи інших генах з розвитком раку молочної залози, виділяють три групи генів: високо-, середньо- та низькопенетрантні гени. У даному випадку, пенетрантність – це ступінь ймовірності розвитку раку молочної залози залежно від наявності мутацій в тих чи інших генах.

Тобто, мутації у високопенетрантних генах частіше призводять до розвитку раку молочної залози і навпаки мутації в низькопенетрантних генах рідше асоціюються з раком молочної залози.

Перелік деяких генів пов’язаних зі спадковим раком молочної залози

Високопенетрантні
гени

Середньопенетрантні
гени

Низькопенетрантні
гени

BRCA1

CASP8

CHEK2

BRCA2

FGFR2

ATM

TP53

TNRCP

BRIP1

PTEN

MAP3K1

PALB2

rs4973768

SP1

Аналіз мутацій в генах BRCA1 та BRCA2

Лікар, виходячи з Вашої особистої медичної історії або медичної історії Вашої сім’ї, приймає рішення про призначення одного з існуючих сьогодні варіантів генетичного обстеження. Оскільки спектр мутацій в генах BRCA надзвичайно широкий, тому сучасні клініки Вам можуть запропонувати один з чотирьох варіантів виявлення мутацій в генах BRCA:

1 Дослідження з виявлення заздалегідь відомого типу мутації. Цей аналіз проводиться в тому випадку, якщо у будь-кого з Вашої родини вже було виявлено певну мутацію в генах BRCA1 або BRCA2
2 Дослідження з виявлення найбільш розповсюджених мутацій всередині Вашої етнічної групи. Як правило,длярізних етнічних груп характерна наявність однієї або декількох відомих мутацій в генах BRCA1 та BRCA2. Так, в країнах з переважно слов’янським населенням найбільш часто зустрічається мутація BRCA1 5382insC
3 Повне обстеження. Дослідження спрямоване на виявлення найбільш розповсюджених мутацій в генах BRCA
4 Дослідження великих перегрупувань в генах ВRACA (англ. BRACAnalysis Large Rearrangement Test, скорочено BART). Дослідження направлене на виявлення мутацій в генах ВRACA, які рідко зустрічаються і тому не включені до переліку мутацій, що визначають при повному обстеженні

 

Прочитано, разів: 3321 Останнє редагування Понеділок, 27 жовтня 2014 11:40
Ви тут: Home Класифікація РМЗ та стадіювання Генетичний профіль РМЗ Роль генiв BRCA1 та BRCA2 у виникненні раку молочної залози