Внутрішньопротокова кapцинoма in situ

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Внутрішньопротокова кapцинoма in situ

(6 голосів)

Внутрішньопротокова карцинома (рак) in situ (англ. Ductal Carcinoma In Situ, або DCIS) — найбільш поширений тип серед неінвазивних карцином молочної залози. До цієї групи відносять ті типи пухлин, які розвиваються всередині молочних протоків, тому його ще називають внутрішньопротоковий рак.

Термін «внутрішньопротоковий рак in situ» означає, що пухлинний процес не вийшов за межі молочних протоків і не поширився на прилеглі і віддалені тканини й органи. Саме тому такий тип раку має назву «внутрішньопротоковий неінвазивний рак молочної залози».

Такий тип раку не є небезпечним для життя, за умови якнайшвидшого лікування у спеціаліста-онколога. Найбільш поширений спосіб лікування захворювання на цій стадії — хірургічний. Після видалення пухлини та проведення органозберігаючої операції додатково проводять променеву терапію.

Слід пам'ятати, що за відмови від лікування у спеціалізованих медичних закладах є велика ймовірність того, що неінвазивний рак надалі перетвориться на інвазивний рак молочної залози, який за своєю природою є надзвичайно небезпечним для життя.

ductal-carcinoma-in-situ-01

Рис. Будова молочної залози. Етапи виникнення протокової карциноми in situ. І — схематична будова молочної залози, ІІ — збільшене зображення лобул і проток молочної залози: 1 — ребра; 2 — великий грудний м'яз; 3 — жирова тканина; 4 — лобули (дольки) молочної залози; 5 — протоки молочної залози; 6 — молочний синус; 7 — молочний отвір; 8 — сосок. ІІІ — основні етапи виникнення протокової карциноми in situ: А — схематична будова молочної протоки в нормі; Б — протокова гіперплазія; В — атипова протокова гіперплазія; Г — протокова карцинома in situ; 9 — базальна мембрана (зовнішня межа) молочної протоки; 10 — просвіт (люмен) молочної протоки; 11 — клітини, що утворюють молочну протоку; 12 — пухлинні клітини.

Однак існує висока ймовірність повторного виникнення (рецидиву) раку молочної залози протягом перших 5-10 років у пацієнтки, якій був встановлений діагноз «протоковий неінвазивний рак молочної залози» і яка пройшла спеціалізоване лікування. Ймовірність виникнення рецидиву складає приблизно 30%, і саме з цієї причини таким пацієнтам необхідно двічі на рік проходити обстеження в лікаря-онколога.

Адже сучасні методи обстеження і дослідження (мамографія, імуногістохімічні методи та ін.) є високочутливими і дозволяють виявити пухлини, розмір яких складає 0,3 мм, і навіть окремі пухлинні клітини. Незважаючи на це, за даними Національного канцер-реєстру, в Україні у 2012 році 77% нових випадків раку молочної залози було виявлено на І-ІІ стадії захворювання під час проведення профілактичних оглядів та своєчасного звернення пацієнтів до лікаря.

Симптоми та ознаки захворювання на протокову карциному in situ

Протоковий неінвазивний рак молочної залози не має жодних зовнішніх проявів або специфічних симптомів. Тільки у незначної частини жінок на цій стадії захворювання в молочній залозі фіксують утворення нехарактерних вузликоподібних структур або спостерігаються аномальні виділення з соска. Саме тому жінкам необхідно проходити регулярні медичні обстеження в лікаря-мамолога. Адже виявлення раку на ранніх стадіях та своєчасне лікування в спеціалізованому медичному закладі веде до повного одужання хворого або дозволяє значно подовжити тривалість життя хворих та знизити кількість смертей від раку молочної залози.

Типи протокової карциноми in situ молочної залози

Пухлинні клітини — це атипові (відмінні від нормальних) клітини, в яких спостерігається зміна специфічної будови та функцій. У класифікації TNM ступінь відмінності пухлинних клітин від нормальних описується категорією G. Загалом, чим вищий ступінь відмінності пухлинних клітин від «нормальних» клітин, тим агресивнішим і небезпечнішим є перебіг захворювання.

Зазвичай на цій стадії (всі неінвазивні (рак in situ) типи раку молочної залози за класифікацією TNM відносять до 0 стадії захворювання — найбільш ранньої стадії розвитку захворювання) пухлинні клітини утворюють у протоках молочної залози специфічні структури, які можна поділити на: папілярні, кріброзні та со̀лідні.

 

breast-carcinoma-micropapillary breast-carcinoma breast carcinoma
Папілярні структури:
в середині молочної протоки пухлинні клітини утворюють пальцеподібні структури, які спрямовані своїми кінчиками до середини молочної протоки.
1. Базальна мембрана (зовнішня межа молочних протоків).
2. Просвіт молочної протоки (люмен).
3. Пухлинні клітини.
Кріброзні структури:
пухлинні клітини майже повністю заповнюють внутрішній просвіт молочних проток, в яких залишаються пустоти різного розміру.
1. Пухлинні клітини.
2. Просвіт молочної протоки (люмен).
3. Базальна мембрана (зовнішня межа молочних проток).
Со̀лідні структури:
пухлинні клітини повністю заповнюють внутрішній простір молочних проток.
1. Базальна мембрана (зовнішня межа молочних проток).
2. Пухлинні клітини.

1 Протоковий неінвазивний рак молочної залози з високим ступенем диференціювання, або низьким ступенем злоякісності

Протоковий неінвазивний рак молочної залози з низьким ступенем диференціювання (категорія G1 за системою TNM) формують різні за формою дрібні клітини, які багато в чому подібні до нормальних клітин. Пухлинні клітини ростуть повільно і утворюють у протоках молочної залози папілярні, кріброзні або со̀лідні структури. Найбільш характерними для цього раку є папілярні і кріброзні структури. Розмір пухлинного вогнища, як правило, не перевищує 2 мм в діаметрі. Для цієї стадії диференціювання не характерно утворення мікрокальцинатів, некрозів і структур «комедо».

2 Протоковий неінвазивний рак молочної залози з помірним ступенем диференціювання

Протоковий неінвазивний рак молочної залози з помірним ступенем диференціювання (категорія G2 за системою TNM) також формують різні за формою дрібні клітини. Пухлинні клітини ростуть повільно і утворюють в протоках молочної залози папілярні, кріброзні або со̀лідні структури. На відміну від протокового неінвазивного раку in situ G1, для протокового неінвазивного раку in situ G2 більш характерно утворення со̀лідних структур. Іноді спостерігається утворення мікрокальцинатів, некрозів і структур «комедо». Розмір пухлинного вогнища не перевищує 2 мм в діаметрі.

3 Протоковий неінвазивний рак молочної залози з низьким ступенем диференціювання

Протоковий неінвазивний рак молочної залози з низьким ступенем диференціювання (категорія G3 за системою TNM), на відміну від протокового неінвазивного раку G1 і G2 ступеня диференціювання, утворює вогнища, розмір яких часто досягає 5 мм в діаметрі, а також супутні дрібні вогнища до 1 мм у діаметрі.

Пухлинні клітини швидко розмножуються та значно відрізняються від «нормальних» клітин молочної залози, мають різні розміри, форму і дуже подібні до клітин, які утворюють інвазивні форми раку. Пухлинні клітини утворюють у протоках молочної залози папілярні, кріброзні та со̀лідні структури з домінуванням со̀лідних структур. Спостерігається утворення мікрокальцинатів, вогнищ некрозу та структур «комедо».
У жінок з протоковим раком низького ступеня диференціювання (категорія G3) висока ймовірність виникнення інвазивного раку молочної залози та рецидиву захворювання протягом перших 5-ти років після завершення лікування.

ductal-carcinoma-situ breast ductal-carcinoma
Електронна мамограма — зроблена 57-річній жінці з обтяженим сімейним раковим синдромом, яка звернулася зі скаргою на дискомфортні відчуття в правій молочній залозі.

Стрілочками позначено мікрокальцинати.
Комедо: на малюнку зображено зону «некрозу», яка утворена із залишків пухлинних клітин, що загинули за умов відсутності доступу до поживних речовин і кисню, які доставляє кровоносна система. Така ситуація є наслідком дуже швидкого розмноження пухлинних клітин і повільного утворення кровоносних капілярів.
1 — живі пухлинні клітини; 2 — мертві пухлинні клітини;
3 — залишки пухлинних клітин (зона некрозу);
4 — базальна мембрана (зовнішня межа молочних проток)
Прочитано, разів: 4728 Останнє редагування Середа, 30 квітня 2014 10:55