Інвазивна протокова карцинома

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Інвазивна протокова карцинома

(6 голосів)

Інвазивна протокова карцинома (рак) молочної залози (англ. Invasive Ductal Carcinoma, або IDC) — найбільш часто зустрічається серед захворювань на рак молочної залози. Згідно з останніми епідеміологічними дослідженнями, до 80% всіх випадків раку молочної залози складають саме інвазивні протокові карциноми. Інвазивний рак означає, що пухлинні клітини, які ростуть всередині молочної протоки, зруйнували його базальну мембрану (зовнішню оболонку) і утворили пухлинний вузол у тілі молочної залози. Часто, крім проростання (інвазії) у сусідні тканини, спостерігається інвазія пухлинних клітин у прилеглі кровоносні та/або лімфатичні судини, що, у свою чергу, створює умови для виникнення метастазів у прилеглих лімфовузлах та віддалених від первинної пухлини органах і тканинах.

Хоча інвазивний протоковий рак може виникнути у жінок будь-якого віку, все ж таки він частіше виникає у жінок старшого віку: приблизно дві третини всіх нових випадків інвазивного раку реєструють у жінок віком 40 і більше років. Також інвазивний протоковий рак частіше утворюється в лівій, ніж у правій молочній залозі (приблизне співвідношенні 1,7:1).

invasive-duct-carcinoma

Будова молочної залози. Етапи виникнення інвазивної протокової карциноми. І — схематична будова молочної залози, ІІ — збільшене зображення лобул і протоків молочної залози: 1 — ребра; 2 — великий грудний м'яз; 3 — жирова тканина; 4 — лобули (дольки) молочної залози; 5 — протоки молочної залози; 6 — молочний синус; 7 — молочний отвір; 8 — сосок. ІІІ — Основні етапи виникнення інвазивної протокової карциноми in situ: А — схематична будова молочної протоки в нормі; Б — протокова гіперплазія; В — атипова протокова гіперплазія; Г — протокова карцинома in situ; Д — протокова карцинома in situ з мікроінвазією; Е — інвазивна протокова карцинома; 9 — базальна мембрана (зовнішня межа) молочної протоки; 10 — просвіт (люмен) молочної протоки; 11 — клітини, що утворюють молочну протоку; 12 — пухлинні клітини.
А. Нормальна будова протоки молочної залози.
Б. Протокова гіперплазія (розростання) — збільшення кількості епітеліальних клітин, що вистилають поверхню проток молочної залози.
В. Атипова протокова гіперплазія — накопичення великої кількості епітеліальних клітин в середині проток молочної залози, які вже почали втрачати ознаки будови і функції нормальних клітин.
Г. Протокова карцинома in situ — значне збільшення в середині проток молочної залози епітеліальних клітин, які вже мають ознаки ракових клітин, але ще не вийшли за їх анатомічні протоки.
Д. Протокова карцинома in situ з мікроінвазією — вихід поодиноких пухлинних клітин за анатомічні межі молочних проток — це початкова стадія утворення інвазивного раку молочної залози.
Е. Інвазивна протокова карцинома — масовий вихід пухлинних клітин за анатомічні межі молочних проток з утворенням первинного пухлинного вузла та можливістю утворення метастазів в інших органах і тканинах.

Симптоми і ознаки інвазивного протокового раку молочної залози

Більшість випадків інвазивного протокового раку мають чіткі клінічні прояви, тому більшість жінок здатні під час самообстеження молочних залоз виявити наявність ущільнень у молочній залозі. Проте це не завжди так, адже на ранніх стадіях інвазивні протокові карциноми можуть протікати безсимптомно. В деяких випадках першою ознакою інвазивного протокового раку є поява в молочних залозах одного або декількох вузликоподібних новоутворень різного розміру.

За даними міжнародних протиракових товариств, до ознак інвазивного раку відносять будь-які з наступних змін в молочній залозі:

 • Набряк усієї молочної залози або її частини
 • Хвороблива чутливість шкіри молочної залози або шкіра молочної залози має симптом «лимонної скоринки»
 • Біль у молочних залозах
 • Біль у полі соска або сосок набуває втягнутої форми
 • Почервоніння, лущення або потовщення соска або шкіри грудей
 • Будь-які незвичні виділення із соска
 • Об'ємні утворення у пахвовій, надключичній та підключичній ділянці
invasive-duct-carcinoma-01 invasive-duct-carcinoma-02
Схематичне зображення соска, який має інвертовану форму Молочна залоза, яка має симптом «лимонної скоринки»

Гістологічні типи інвазивного протокового раку молочної залози

Для інвазивного протокового раку молочної залози характерна наявність значної кількості специфічних гістологічних підтипів, які відрізняються за клінічною характеристикою і прогнозом перебігу захворювання.

Інвазивний протоковий рак поділяють на наступні гістологічні підтипи:

 • Тубулярна карцинома молочної залози (англ. IDC: Tubular Carcinoma of the Breast)
 • Крібріформна карцинома молочної залози (англ. IDC: Cribriform Carcinoma of the Breast)
 • Папілярна карцинома молочної залози (англ. IDC: Papillary Carcinoma of the Breast)
 • Муцинозна карцинома молочної залози (англ. IDC: Mucinous Carcinoma of the Breast)
 • Медулярна карцинома молочної залози (англ. IDC: Medullary Carcinoma of the Breast)
Прочитано, разів: 8745 Останнє редагування Вівторок, 29 квітня 2014 08:58