Потрійно-негативний підтип раку молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Сьогодні: 25.02.2020

Потрійно-негативний підтип раку молочної залози

(2 голосів)

Потрійно-негативний або базальноподібний (англ. triple negative або basal-like) підтип раку молочної залози найчастіше виникає в жінок у менопаузі віком 40-60 років і складає 10%-20% серед усіх вперше зареєстрованих випадків пухлин молочної залози.

Потрійно-негативні пухлини молочної залози є гормон-рецептор-негативними високоагресивними пухлинами. Переважно це інвазивні протокові низькодиференційовані пухлини, які асоціюються з надзвичайно несприятливим прогнозом перебігу захворювання. Пухлинні клітини швидко розмножуються, утворюють пухлини великого розміру, мають високий потенціал до утворення метастазів у прилеглих та віддалених органах і тканинах.

Надзвичайно високу агресивність цих пухлин пов'язують із мутаціями (зміна структури) генів, які відповідають за стабільність (однорідність) геному людини. Втрата внаслідок мутації функцій цих генів призводить до серйозних захворювань і захворювань онкологічного характеру зокрема.

Свою назву «потрійно-негативні пухлини» отримали внаслідок відсутності на поверхні пухлинних клітин рецепторів до естрогенів і прогестерону та рецепторів до HER2/neu. Отже, молекулярний профіль таких пухлин має такий вигляд: ER(-)/РR(-)/HER2(-). Детальний молекулярний аналіз пухлин молочної залози з потрійно-негативним молекулярним профілем виявив, що приблизно 70% таких пухлин є базальноподібними, а інші 30% пухлин мають відмінні молекулярно-генетичні характеристики. До пухлин молочної залози з потрійно-негативним молекулярним профілем також відносять: аденокистозний, медулярний, метапластичний та інші типи раку. Ці пухлини характеризуються більш сприятливим прогнозом перебігу захворювання ніж базальтоподібні пухлини.

Потрійно-негативні пухлини нечутливі до гормональної терапії, але чутливі до лікування за стандартними схемами хіміотерапії.

triple-negative-1 triple-negative-2 triple-negative-3
А Б В

Потрійно-негативний рак молочної залози. Імуногістохімічна реакція з антитілами проти рецепторів до гормонів підкласу естрогенів (А), HER2/neu (Б) та Кі67 (В). Молекулярний профіль пухлини: ER(-)/HER2(-)/Ki67(+) [1].

Сlaudin-low підтип раку молочної залози

Сlaudin-low (укр. клаудін-лов) – високоагресивний підтип раку молочної залози, який у 2007 році було запропоновано виділити в окрему групу серед пухлин із потрійно-негативним молекулярним профілем ER(-)/PR(-)/HER2/neu(-).

Пухлини цього молекулярного підтипу характеризуються низьким рівнем білків, які відповідають за міжклітинне зчеплення (адгезію) – claudin-3, -4, -7 і E-кадгерину, що асоціюється з високим потенціалом до утворення метастазів.

Сlaudin-low підтип раку молочної залози зустрічається відносно рідко, частота виявлення - 12-14%. В основному, це низькодиференційовані інвазивні протокові карциноми, які пов'язують із несприятливим прогнозом перебігу захворювання і слабкою відповіддю на лікування за схемами неоад'ювантної хіміотерапії.

Підтип раку молочної залози подібний до нормальних тканин

Подібний до нормальних тканин підтип раку молочної залози (англ. normal breast-like, укр. нормал брестлайк) зустрічається досить рідко – 5-10% випадків. На сьогодні цей підтип раку молочної залози ще вивчений недостатньо.

Такі пухлини не мають на своїй поверхні рецепторів до естрогенів, прогестерону та HER/2, тому їх відносять до потрійно-негативних пухлин. Прогноз перебігу захворювання менш сприятливий, ніж у люмінального А підтипу раку молочної залози. Пухлини, як правило, не чутливі до лікування за стандартними схемами неоад'ювантної хіміотерапії.

Варто зауважити, що в деяких наукових роботах ставлять під сумнів існування цього підтипу раку молочної залози. Оскільки після більш ретельної підготовки зразків пухлини для дослідження (позбавлення від домішок нормальних тканин молочної залози) таку пухлину можуть віднести до іншого молекулярного підтипу раку молочної залози.

Література.

1. Antonio Llombart Bosch, Isidro Machado, Antonio Llombart Cussac. Immunohistochemistry of the new molecular classification of breast carcinoma and its prognostic and therapeutic implications. Патология. 2012. №3, Т. 26. С. 5–10

Прочитано, разів: 5474 Останнє редагування Середа, 30 квітня 2014 08:00
Ви тут: Home