STK11

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Сьогодні: 26.01.2020

Ген STK11

Опис гена

 • Назва гена:

  STK11

 • Синонім назви гена:

  LKB1, PJS

 • Хромосома:Цитобенд: 19:p13.3
 • Локалізація на хромосомі (Bp): 1189406 - 1228428
 • Кількість варіантів сплайсінгу: 9
 • Опис гена і білка:

  Цей ген, що кодує фермент, який належить до сімейства серин/треонінкіназ, регулює клітинну полярність і функціонує як супресор пухлинного росту. Мутації в цьому гені асоціюються з синдромом Пейтца-Егерса – аутосомно-домінантним захворюванням, що характеризується ростом поліпів у шлунково-кишковому тракті, пігментованих макул на шкірі і в роті та інших новоутворень. Альтернативні варіанти сплайсингу транскрипції цього гена були виявлені, але не були повністю охарактеризовані.

 • Тип гена:

  кодування білка

 • Клас генів: Онкоген
 • Організм: Homo sapiens

Опис білка

 • Назва білка:

  Серин/треонін-протеїнкіназа STK11

 • Субклітинна локалізація:

  Ядро. Цитоплазма. Мембрана. Мітохондрія. Примітка: Невелика частина локалізується в мембранах. Переноситься в цитоплазму при зв'язуванні з STRAD (STRADA або STRADB) і CAB39/MO25 (CAB39/MO25-альфа або CAB39L/MO25-бета). Транслокується в мітохондрії під час апоптозу

 • Функції білка:

  Пригнічувач пухлинного росту серин/треонін-протеїнкіназа, що контролює діяльність ферментів сімейства AМФ-активованих протеїнкіназ (AMPK), тим самим беручи участь у різноманітних процесах, таких як клітинний метаболізм, забезпечення клітинної полярності, апоптоз і відповідь на пошкодження ДНК. Діє шляхом фосфорилювання Т-петлі білків сімейства AMPK, що викликає сприяння їх активності: фосфорилює PRKAA1, PRKAA2, BRSK1, BRSK2, MARK1, MARK2, MARK3, MARK4, NUAK1, NUAK2, SIK1, SIK2, SIK3 та SNRK, але не MELK. Також фосфорилює білки, що на належать до сімейства AMPK, такі як STRADA і, можливо, p53/TP53. Діє як ключовий висхідний регулятор AMPK, опосередковуючи фосфорилювання та активацію каталітичних субодиниць AMPK: PRKAA1 і PRKAA2; тим самим регулює гальмування сигнальних шляхів, які сприяють росту і проліферації клітин, коли енергетичні рівні є низькими, гомеостаз глюкози в печінці, активацію аутофагії, коли клітинам бракує поживних речовин, диференціювання В-клітин у зародковому центрі у відповідь на пошкодження ДНК. Також виступає як регулятор клітинної полярності шляхом ремоделювання актинового цитоскелета. Необхідна для поляризації коркових нейронів, опосередковуючи фосфорилювання і активацію BRSK1 і BRSK2, що приводить до ініціації та специфікації аксонів. Бере участь у відповіді на пошкодження ДНК: взаємодіє з p53/TP53 і залучається до CDKN1A/WAF1 промоутера для участі в активації транскрипції. Здатна фосфорилювати p53/TP53; проте значення такого результату in vivo є незрозумілим і фосфорилювання може бути непрямим і опосередковуватися в низхідному напрямі STK11/LKB1 кіназою NUAK1. Також діє як посередник p53/TP53-залежного апоптозу шляхом взаємодії з p53/TP53: транслокується в мітохондрії під час апоптозу і регулює p53/TP53-залежний шлях апоптозу.

 • Імуногістохімічна характеристика:
 • Структура субодиниць:

  Каталітичний компонент тривимірного комплексу, що складається з STK11/LKB1, STRAD (STRADA або STRADB) і CAB39/MO25 (CAB39/MO25-альфа або CAB39L/MO25-бета): комплекс зв'язує STK11/LKB1 в цитоплазмі і стимулює його каталітичну активність. Виявлено в потрійному комплексі, що складається з SMAD4, STK11/LKB1 і STK11IP. Взаємодіє з p53/TP53, SMAD4, STK11IP та WDR6. Взаємодіє з NR4A1.

 • Каталітична активність :

  ATФ + білок = АДФ + фосфопротеїн.

 • Кофактори:

  Магній або Марганець.

 • Регуляція ферментативної активності:

  Активується шляхом утворення комплексу з STRAD (STRADA або STRADB) і CAB39/MO25 (CAB39/MO25-альфа або CAB39L/MO25-бета). Зв'язування із STRADA (або STRADB), сприяє зміні конформації STK11/LKB1 в активній конформації, яка стабілізується CAB39/MO25-альфа (або CAB39L/MO25-бета), що взаємодіють з петлею активації STK11/LKB1. Секвестрація в ядрі під дією NR4A1 запобігає фосфорилюванню та активації цитоплазматичної AMPK.

 • Тканинна специфічність:

  Широко експресується. Найсильніша ескпресія має місце в яєчках і печінці плода.

 • Посттрансляційна модифікація:

  Фосфорилюється АТМ у Thr-363 після опромінення іонізуючим випромінюванням (IR). Для інгібування росту клітин потрібне фосфорилювання в Ser-428 під дією RPS6KA1 та/або PKA. Фосфорилювання в Ser-428 також потрібне під час поляризації нейронів для опосередкування фосфорилювання BRSK1 і BRSK2

 • Участь у розвитку захворювань:

  Синдром Пейтца-Егерса (PJS): Аутосомно-домінантне захворювання, що характеризується наявністю меланоцитарних макул губ, множинними шлунково-кишковими гамартомними поліпами і підвищеним ризиком розвитку різних новоутворень, у тому числі шлунково-кишкового раку.
  Примітка: Захворювання викликається мутаціями, що впливають на ген, представлений у цьому запису.

  Пухлина статевих клітин яєчка (TGCT): Поширене злоякісне захворювання чоловіків, що представляє 95% усіх новоутворень яєчка. Пухлини TGCT мають різні патологічні підтипи, включаючи: несекреторну неоплазію внутрішньоканальних статевих клітин, семіному (в тому числі випадки з синцитіотрофобластними клітинами), сперматоцитну семіному, ембріональну карциному, пухлину жовткового мішка, хоріокарциному і тератому.
  Примітка: Ген, представлений у цьому записі, може бути залучений до патогенезу захворювання.

  Дефекти в STK11 асоціюються з деякими спорадичними видами онкологічних захворювань, особливо раком легень. Часто зустрічаються мутації та інактивація при недрібноклітинному раку легені (NSCLC). Дефекти сприяють процесу канцерогенезу в легенях, особливо прогресуванню раку легенів і метастазуванню. Надає аденокарциномі легенів здатність трансдиференціюватися в плоскоклітинний рак. Також сприяє метастазуванню раку легенів за механізмами ракових автономних клітин і неракових автономних клітин.

 • Схожість послідовнестей:

  Належить до суперсімейства протеїнкіназ. Сімейство протеїнкіназ CAMK Ser/Thr. Підсімейство LKB1.

Детальніше в цій категорії: « BBC3 CEACAM5 »
Ви тут: Home