Канцерогени в косметичних засобах та побутовій хімії

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Сьогодні: 25.02.2020

Канцерогени в косметичних засобах та побутовій хімії

(1 Голосувати)
cosmetic title

Косметичні засоби та побутова хімія містять різні комбінації хімічних речовин, і майже неможливо визначити єдиний канцерогенний фактор, що підвищує ризик захворювання на рак, зокрема на РМЗ. Однак багато з цих хімічних речовин вважаються канцерогенами.

 

 

 

 

Фталати


bc-toxic-substances-03
Мал. 1. Канцерогени в косметичних засобах


Широко використовуються для отримання кольору і зменшення крихкості в лаках для нігтів і волосся. Вони також є компонентом багатьох засобів для особистого догляду (косметичні засоби та парфуми). Фталати не мають естрогеноподібної дії, проте можуть порушити баланс інших гормонів, які взаємодіють з естрогенами, у тому числі з тестостероном. Один із механізмів порушення фталатами репродуктивної функції полягає в зниженні рівня статевих гормонів, які відповідають за розвиток і функціонування статевих органів. Експериментальні дослідження показали, що ті ж самі механізми відповідальні за роль фталатів у
розвитку раку молочної залози [1]. 

 

 

 

 

Парабени

        Парабени (метил-, бутил-, етил- парабени) - консерванти, які пригнічують ріст мікроорганізмів і широко застосовуються в косметиці. Парабени алергічні й здатні накопичуватися в деяких тканинах. Можуть стати причиною виникнення РМЗ [1]. Дослідження британських учених виявили високу концентрацію парабенів (20 мг/кг) у тканині молочної залози 18 хворих на РМЗ із 20 випадків, включених у експеримент. Парабени, накопичуючись в організмі, здатні імітувати естроген. За даними [2], ефірна форма парабенів, виявлена в пухлинах молочних залоз, вказує, що вони потрапили до організму через нанесення на шкіру косметичних засобів (креми, дезодоранти та ін.). 

Солі алюмінію

         Входять до складу дезодорантів і антиперспірантів. Підвищують ризик захворювання на РМЗ за рахунок імітації дії гормону естрогену [1]. Косметичні засоби (КЗ), які використовують в ділянці пахв та молочної залози, містять різні хімічні речовини. Значна кількість з  них - відомі токсиканти, що можуть проявляти свою специфічну дію в епітеліальних клітинах молочних залоз. У зв'язку з цим, існує припущення щодо зв'язку між впливом такого КЗ та підвищеною кількістю випадків розвитку РМЗ саме в зовнішніх верхніх квадрантах молочних залоз. Повідомляється про більш високий рівень солей алюмінію, знайдений в епітеліальних тканинах цих ділянок молочної залози, а також про мутації генів  в таких епітеліальних клітинах, що пояснюють дією солей алюмінію. Даний механізм також вважають чинником доброякісних змін у молочних залозах. Існують різні точки зору на проблему, що обґрунтовує необхідність додаткових наукових досліджень [2].

1,4 - діоксан

        1,4-діоксан – гетероциклічна органічна сполука, класифікується як ефір. Безбарвна рідина зі слабким солодким запахом, аналогічним до діетилового ефіру. В КЗ 1,4-діоксан використовується головним чином як стабілізатор. 1,4-діоксан міститься у 22% усіх КЗ, що складає більше ніж 25 000 косметичних продуктів, проте, виробники найчастіше не вказують його у якості інгредієнта на етикетці, бо 1,4-діоксан  також потрапляє у КЗ під час виготовлення як забруднювач [1].

      1,4-діоксан подразнює очі і дихальні шляхи, може викликати пошкодження центральної нервової системи, печінки і нирок, підвищує ризик виникнення раку жовчного міхура, шкіри та молочної залози.

       National Toxicology Program (NTP - федеральна програма США, метою якої є розробка і застосування інструментів сучасної токсикології та молекулярної біології для ідентифікації речовин у навколишньому середовищі, що можуть вплинути на здоров'я людини) 1,4-діоксан визнано канцерогеном для людини, International Agency Research Cancer (IARC – Міжнародна Агенція з вивчення раку) відносить діоксан до групи 2В - «можливо канцерогенний для людини», «відомий канцероген для тварин» [6].

        Дослідження, проведені Food and Drug Administration (FDA - агентство США, основна діяльність якого стосується контролю за виробництвом і споживанням медичних виробів, тютюну, продуктів харчування, косметичних засобів) показують, що 1,4-діоксан відсутній в сертифікованих КЗ [1].

        Щоб уникнути впливу цієї хімічної речовини, потрібно уникати продуктів, які містять лаурил сульфат натрію (SLS), лаурет сульфат натрію (SLES), та тих, що в назві хімічного реагента мають закінчення на «-xynol», «-ceteareth» та «-oleth». 


 

 

Прочитано, разів: 4021 Останнє редагування Вівторок, 18 серпня 2015 13:01
Ви тут: Home