CENPA

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Сьогодні: 13.11.2019

Ген CENPA

Опис гена

 • Назва гена:

  CENPA

 • Повна назва гена:

  centromere protein A

 • Синонім назви гена:

  CenH3, CENP-A

 • Хромосома:Цитобенд: 2:p23.3
 • Локалізація на хромосомі (Bp): 26,764,289-26,801,067
 • Кількість варіантів сплайсінгу: 6
 • Опис гена і білка:

  Центромери – це диференційовані хромосомні домени, які визначають мітотичну поведінку хромосом. CENPA кодує центромерний білок, який містить пов'язаний з гістоном H3 домен, необхідний для націлювання на центромери. Вважається, що CENPA є компонентом модифікованої нуклеосоми або нуклеосомоподібної структури, в якій він замінює 1 або обидві копії звичайного гістона Н3 в (H3-H4) 2 тетрамерному ядрі нуклеосомної частинки. Альтернативний сплайсинг дає кілька варіантів транскриптів, що кодують різні ізоформи.

 • Тип гена:

  кодування білка

 • Організм: Homo sapiens

Опис білка

 • Назва білка:

  Гістон H3-центромероподібний білок А

 • Субклітинна локалізація:

  Ядро, Хромосома > центромера > кінетохор. Примітка: Локалізує центромер виключно в кінетохорному домені. Займає компактний домен на внутрішній пластині кінетохору, що охоплює 2/3 довжини звуження, але тільки одну третину ширини і висоти звуження.

 • Функції білка:

  Гістон H3-подібний варіант, який ексклюзивно замінює звичайний H3 у нуклеосомному ядрі центромерного хроматину на внутрішній пластині кінетохору. Потрібний для залучення і збірки кінетохорних білків, мітотичної прогресії і сегрегації хромосом. Може служити як епігенетична мітка, що сприяє ідентичності центромери через реплікацію і ділення клітин. Гетеротетрамер CENPA-Н4 може зв'язуватися з ДНК сам по собі (in vitro).

 • Імуногістохімічна характеристика:
 • Структура субодиниць:

  Формує нуклеосомоподібний октамер гістона, що містить по дві молекули H2A, H2B, CENPA і H4, зібрані в одному гетеротетрамері CENPA і H4 і двох гетеродимерах H2A-H2B. Нуклеосоми, що включають CENPA, також містять варіанти гістонів Н2А%, такі як macroH2A H2AFY і H2A.Z/H2AFZ. Гетеротетрамер CENPA-Н4 є більш компактним і структурно більш жорстким, ніж відповідні гетеротетрамери Н3-Н4. Гетеротример, що складається з HJURP, CENPA і гістона Н4, де HJURP взаємодіє з димером, утвореним CENPA і гістоном Н4, запобігає тетрамеризаціі CENPA і Н4. Компонент комплексу CENPA-NAC складається, щонайменше, з CENPA, CENPC, CENPH, CENPM, CENPN, CENPT і CENPU. Взаємодіє (через домен CATD) з HJURP; взаємодія є безпосередньою і необхідна для його локалізації на центромерах. Взаємодіє з CENPC, CENPN і CENPT; взаємодія є безпосередньою. Взаємодіє безпосередньо з білком вірусу герпесу HSV-1 ICP0. Входить до центромерного комплексу, що складається з CENPA, CENPT і CENPW.

 • Доменна структура:

  Область CATD (домен, орієнтований на CENPA) відповідає за більш компактну структуру нуклеосом, що містять CENPA, і є необхідною і достатньою, щоб опосередкувати локалізацію на центромерах.

 • Посттрансляційна модифікація:

  Убіквітинований (ймовірно). Взаємодія з білком вірусу герпесу HSV-1 ICP0 призводить до його деградації протеасомним шляхом. Фосфорилювання Ser-7 за допомогою AURKA і AURKB під час профази потрібне для локалізації AURKA і AURKB на внутрішній центромері і необхідне для функціонування кінетохору. Початкове фосфорилювання під час профази опосередковується AURKA і підтримується AURKB. 3 Публікації
  Полі-АДФ-рибозильований за допомогою PARP1.

 • Додаткова інформація:

  Належить до сімейства гістонів H3.

 • Література:

  1. Centromere protein-A, an essential centromere protein, is a prognostic marker for relapse in estrogen receptor-positive breast cancer. McGovern SL, Qi Y, Pusztai L, Symmans WF, Buchholz TA. Breast Cancer Res. 2012 May 4;14(3):R72.

  2. Cancer-upregulated gene 2 (CUG2), a new component of centromere complex, is required for kinetochore function. Kim H, Lee M, Lee S, Park B, Koh W, Lee DJ, Lim DS, Lee S. Mol Cells. 2009 Jun 30;27(6):697-701. doi: 10.1007/s10059-009-0083-2. Epub 2009 Jun 12.

  3. Tumour suppressor CYLD is a negative regulator of the mitotic kinase Aurora-B. Sun L, Gao J, Huo L, Sun X, Shi X, Liu M, Li D, Zhang C, Zhou J. J Pathol. 2010 Aug;221(4):425-32. doi: 10.1002/path.2723.

  4. A synthetic interaction screen identifies factors selectively required for proliferation and TERT transcription in p53-deficient human cancer cells. Xie L, Gazin C, Park SM, Zhu LJ, Debily MA, Kittler EL, Zapp ML, Lapointe D, Gobeil S, Virbasius CM, Green MR. PLoS Genet. 2012;8(12):e1003151. doi: 10.1371/journal.pgen.1003151. Epub 2012 Dec 20.

Детальніше в цій категорії: « CDCA7 MCM6 »
Ви тут: Home