Лікування типових метастазів РМЗ

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Сьогодні: 25.02.2020

Лікування типових метастазів РМЗ

(1 Голосувати)

treatment-metastases breast-cancer

Клітини пухлини у випадку метастатичного раку, потрапляючи в кровообіг, розносяться ним в інші органи і ділянки організму.

Найчастіше такі метастази, які називаються віддаленими, зустрічаються:

  • в лімфовузлах за межами пахвової ділянки,
  • в шкірі або під шкірою в ділянці молочної залози,
  • в кістках,
  • у легені/ях,
  • у плевральній порожнині (в результаті виникає скупчення рідини в цій порожнині),
  • в печінці,
  • в головному мозку.

Віддалені метастази позначаються у міжнародній класифікації як М1.

Кістки

Метастази в кістки

При ураженні метастатичним раком кісткової системи відзначають такі прояви: біль у спині, кістках або суглобах, який триває понад 2-3 тижні й поступово посилюється; оніміння або слабкість у кінцівках; порушення активності кишечника і сечового міхура (нетримання сечі й калу тощо). Це зазвичай прояви ураження спинномозкових нервів.

Метастази РМЗ у кістках гомілки, стегна або рук можуть викликати ослаблення кісткової тканини і призводити до так званих «патологічних» переломів, для яких непотрібно навіть особливих зусиль. Якщо виявляється значне розрідження кісткової тканини або порушення її структури, для профілактики таких переломів у кістку встановлюють металеві спиці. Це допомагає знизити ризик перелому.

У разі перелому таких важливих кісток, як стегнова кістка або кістки гомілки, рекомендована їх хірургічна репозиція за допомогою спеціальних ортопедичних апаратів. Після цього на ділянку перелому застосовується ПТ. Опромінення знищує ракові клітини, і кістка може загоїтися. Це дуже важливо, оскільки сама по собі кістка, уражена злоякісним процесом, не загоїться.

Крім того, у випадку ураження кісткової тканини метастазами застосовують препарати, які зміцнюють кісткову структуру і зменшують біль. Лікування метастазів РМЗ бісфосфонатами введено до Українських стандартів. Це такі препарати, як аредіа (динатрій памідронат) і зомета (золедронова кислота), їх зазвичай вводять внутрішньовенно 1 раз на місяць, але існують й таблетовані форми, що їх приймають щоденно. Ці препарати дозволяють зменшити болі в кістках, зміцнити структуру кісток, зменшити ризик виникнення перелому внаслідок метастазу, скоротити ризик розвитку нових кісткових метастазів, знизити високий рівень кальцію в крові.

Дуже рідкісним побічним ефектом є некроз нижньої кісткової тканини щелепи, що може викликати певні проблеми у пацієнток, які відвідують стоматолога. Іноді застосування аредіа і зомети призводить до порушення функції нирок, хоча цей ефект оборотний. Під час прийому цих препаратів здійснюється регулярний контроль за функцією нирок. Нині найчастіше застосовують препарат із цієї групи – бонефос (клодронат), який так само ефективний, як і зазначені вище препарати. Його застосування значно покращує мінеральний склад стегнової кістки і хребців.

Якщо площа ураження метастазів кісткової тканини дуже велика і опромінення провести неможливо, застосовується інший вид лікування – радіотерапія (застосування радіонуклідного стронцію-89, або фосфору-32). Ці радіоактивні препарати вводять внутрішньовенно. Як відомо, стронцій поглинається клітинами кісткової тканини, одночасно його поглинають і клітини метастазів. Однак, як і ХТ, радіонуклідна терапія також може викликати побічні ефекти (зниження імунітету, анемія і кровотечі).

Під час ураження метастазами кісткової тканини спостерігається гіперкальціємія – це стан, коли в крові підвищений рівень кальцію. Причиною цього може бути як сама пухлина, так й її вплив на кісткову тканину. Гіперкальціємія може також бути побічним ефектом лікування РМЗ. Цей стан вимагає негайного лікування. Для цього вживають більше рідини, препарати, що знижують рівень кальцію в крові, аредіа або зомету, які припиняють вимивання кальцію з кісткової тканини.

Іноді у випадку ураження метастазами хребців відбувається стискання спинного мозку. Під час такого стану метастатична пухлина починає стискати спинний мозок або нервові корінці, що виходять із спинномозкового каналу. Зазвичай метастаз проникає в тканини хребців, і зростаюча пухлина починає чинити тиск. Це призводить до появи болю у хребті, слабкості і навіть паралічу кінцівок, а також до порушення функцій сечового міхура і кишечника. Іноді метастаз росте не в хребці, а навколо нерва. У такій ситуації необхідно відразу починати лікування, поки пухлина повністю не зруйнувала нерв. Для того, щоб зменшити набряк у ділянці ураження, спочатку призначають стероїдні протизапальні препарати, найбільш часто застосовують дексаметазон. Після прийому стероїдів проводять курс ПТ. Іноді для усунення здавлювання застосовують хірургічне втручання.

Головний мозок

Метастатичні ураження головного мозку

У випадку ураження метастатичним раком головного мозку відзначають такі прояви: головний біль; слабкість у ногах або руках; порушення зору (двоїння в очах); психологічні порушення; сплутаність свідомості; порушення координації рухів; нудота; судоми.

Якщо метастази виявлено в головному мозку, потрібно також відразу розпочати лікування. Як і у випадку зі спинним мозком, спочатку застосовують протизапальну терапію стероїдами, після чого проводять хірургічне втручання, ХТ або ПТ.

У разі, якщо метастаз знаходиться в легкодоступній ділянці головного мозку, то можливим є його оперативне видалення. Хірургічне лікування показано за умови наявності одиночного метастазу, якщо інші методи лікування неефективні. Однак якщо в мозку є кілька метастазів або вони виявлені в інших ділянках, оперативне лікування зазвичай не застосовують. Зрідка зустрічаються випадки, коли метастаз порушує циркуляцію внутрішньочерепної рідини і виникає загроза підвищення внутрішньочерепного тиску й розвитку гідроцефалії, тоді оперативним шляхом встановлюють невелику трубочку, через яку йде відтік цієї рідини – так званий шунт.

У випадку потрапляння пухлинних клітин у черепно-мозкову рідину, що омиває головний і спинний мозок, злоякісний процес може вражати окремі нерви. Це призводить до порушення чутливості в кінцівках або до їх паралічу. Застосування стероїдів поліпшує стан пацієнтки.

Однак більш ефективним є застосування ХТ, причому хіміопрепарат вводять безпосередньо в спинномозковій канал — це так зване інтратекальне введення препарату. Воно призводить до зменшення вмісту ракових клітин у спинномозковій рідині. В результаті значно знижується ризик ураження нервів, проте, на жаль, це не впливає на вже наявні зміни в нервах. ПТ застосовують відносно всього головного мозку або окремих нервів.

Зрідка проводять опромінення всього спинного мозку. Це пов'язано з тим, що опромінення занадто великих ділянок призводить до зниження імунітету.

 

Печінка

Метастази в печінці

У випадку ураження метастатичним раком печінки відзначають такі прояви: безпричинний тривалий біль у животі; здуття і відчуття тяжкості в животі; жовтяниця; зміни з боку біохімічних аналізів крові, які відповідають за функції печінки; порушення апетиту і зниження ваги.

Ці явища зазвичай викликані зростаючим метастазом у печінці, який призводить до збільшення її розміру і розтягування капсули. Саме це розтягнення і призводить до больових відчуттів.

Найбільш ефективно в цьому випадку застосування ХТ і знеболюючих засобів. Однак якщо при цьому не фіксується поліпшення, застосовують ПТ.

Легені

Метастази в легеню/і, плевральний випіт

У випадку ураження метастатичним раком легені/ь відзначають такі прояви: напади кашлю, який із часом погіршується, причому кашель може бути як сухим, так і з мокротою (слизовою і навіть кров'янистою); задишка; безпричинний біль у грудях; порушення апетиту і зниження ваги.

Іноді пацієнтки плутають наявність рідини в легенях із плевральним випотом. У разі останнього рідина накопичується в плевральній порожнині, яка оточує легені. В самих же легенях рідина з'являється зазвичай під час порушення роботи серця.

Плевральний випіт порушує нормальну функцію легенів, що проявляється задишкою. У такому випадку необхідно видалити рідину, для цього в плевральну порожнину вводять тонку трубочку або рідину просто відкачують шприцом (ця процедура називається торакоцентез і проводиться під місцевим знеболенням).

Для профілактики скупчення рідини в подальшому в плевральну порожнину вводять зазвичай стерильний тальк або який-небудь антибіотик. Це призводить до подразнення, формування рубцевої тканини (спайок), в результаті чого плевральна порожнина «заростає» і рідина більше не скупчується (ця процедура називається «плевродез» і не проводиться амбулаторно). У разі успішно проведеної процедури дихання помітно поліпшується.

Кровотечі

Кровотечі

Зазвичай у випадку кровотеч застосовують ПТ.

Іноді кровотеча може бути з пухлини, яка розпадається в ділянці молочної залози або поруч із нею або з метастазу в легені/ях (при цьому може бути кашель із кров'ю).

У разі такої кровотечі опромінення є дуже ефективним методом.

Прочитано, разів: 4339 Останнє редагування Субота, 27 лютого 2016 14:27
Ви тут: Home