Лімфатична система молочної залози
Версія для друку

Лімфатична система молочної залози

(1 Голосувати)

Лімфатична система молочної залози має складну розгалужену будову і відіграє дуже важливе значення в розповсюдженні патологічних процесів як запального, так і пухлинного. По лімфатичним судинам в першу чергу відбувається транспорт пухлинних клітин від молочної залози в лімфатичні вузли і віддалені тканини і органи з подальшим утворенням в них метастазів із пухлинних клітин.

Особливості будови лімфатичної системи молочної залози визначають шляхи метастазування, тобто ті органи і тканини, де можуть утворитися метастази, що впливає на ступінь розповсюдження пухлинного процесу.

Лімфатична система

Лімфатична система молочної залози

Більшість лімфатичних судин молочної залози з'єднуються в лімфовузли ( вони звуться аксилярними, від лат axillary) під пахвою. Деякі лімфатичні судини об'єднуються в лімфатичні вузли в грудях (внутрішні вузли молочної залози), а також над і під ключицею (супраклавикулярні, від лат. supraclavicular або інфраклавикулярні, від лат. infraclavicular)

breast-lymphatic-system

 

Лімфатична система молочної залози: 1 — шийні (супраклавикулярні) вузли, 2 — Загруднинні вузли, 3 — верхівкові пахвові (аксилярні) вузли, 4 — центральні (аксилярні) пахвові вузли, 5 — міжгрудні (аксилярні інтерпекторальні) пахвові вузли, 6 — плечові (аксилярні латеральні) пахвові вузли, 7 — підлопаткові (аксилярні субскапулярні) пахвові вузли, 8 — грудні (акселярні пекторальні) пахвові вузли, 9 — передні середостінні вузли.

Відток лімфи і метастазування

Шляхи відтоку лімфи і можливі шляхи метастазування

Визначають такі основні шляхи відтоку лімфи від молочної залози, які відіграють значну роль в поширенні пухлинного процесу.
Головний шлях відтоку лімфи від молочної залози - пахвовий, він представлений судинами, котрі відходять від молочної залози і впадають у лімфовузли, що знаходяться під пахвами.

Число цих вузлів може бути в середньому 18-30. У нормі по цьому шляху відтікає близько 97% лімфи.

1 Підключичний шлях — лімфа відводиться від лімфатичних сплетінь верхніх і задніх відділів залози до підключичних лімфовузлів, частина судин при цьому потрапляє в надключичну область, минаючи підключичну область, чим пояснюється метастазування в глибокі шийні вузли при відсутності метастазів у підключичних лімфовузлах
2 Міжреберний — відтік лімфи від задніх і зовнішніх відділів молочної залози до м'язів II-IV міжреберь і далі з'єднання з лімфатичними судинами спереду або тіл хребців ззаду, обумовлюючи їх можливе метастатичне ураження при наявності РМЗ
3 Парастернальний — відтік лімфи переважно з внутрішньої частини залози (більше з глибоких відділів) крізь грудну стінку у лімфовузли IV міжребер'я
4 Позагрудинний — відтік лімфи відбувається по судинах, що беруть початок з центрального та медіального відділів залози і виходять на грудну стінку біля грудини
5 Перехресний — відтік лімфи до протилежних пахвових вузлів. Задіяні шкірні і підшкірні лімфатичні судини грудної стінки; відтік лімфи відбувається в судини надчеревної області, які об'єднуються з лімфатичними судинами середостіння і печінки, за якими може відбуватися метастазування

 Рідко відбувається унутрішньошкірне метастазування — брюшній стінці до пахових лімфатичних вузлів.

breast lymphatic-system

Можливі шляхи метастазування раку молочної залози: 1 — шийні (супраклавикулярні) лімфовузли, 2 — загрудинні лімфовузли, 3 — верхівкові пахвові (аксилярні) лімфовузли, 4 — центральні (аксилярні) пахвові лімфовузли, 5 — міжгрудні (аксилярні інтерпекторальні) пахвові лімфовузли,  6 — плечові (аксилярні латеральні) пахвові лімфовузли, 7 — підлопаткові (аксилярні субскапулярні) пахвові лімфовузли, 8 — грудні (аксилярні пекторальні) пахвові лімфовузли, 9 — передні середостінні лімфовузли, 10 — лімфатичні судини, що прямують в черевну порожнину, 11 — поверхневі пахвові

Квадранти молочної залози

Для більшої зручності та орієнтування при обстеженні молочних залоз в топографічній анатомії розрізняють так звані чотири квадранти молочної залози. При цьому вся поверхня молочної залози поділяється двома умовними лініями — вертикальною і горизонтальною, що перехрещуються по центру соска.

Таким чином верхніми квадрантами будуть ті частини залози, що лежать над умовною горизонтальною лінією, нижніми — ті, що лежать під нею. Наружними квадрантами будуть ті частини залози, що лежать ближче до пахви, внутрішніми — ті, що лежать біля пазухи. Тобто розрізняють (починаючи від пахви по ходу часової стрілки) верхній наружний, верхній внутрішній, нижній внутрішний і нижній наружний.

Для зручності орієнтування також поділяють всю поверхню залози подібно до циферблату годинника, коли його умовно розташувати в площині залози. Тоді найверхня точка залози буде орієнтована на 12 годин, відповідно найнижча — на 6 годин, крайня права — на 3 години і крайня ліва — на 9 годин. Позначаючи які-небудь зміни в молочних залозах говорять, що вони розташовані, наприклад у верхньому наружному квадранті, або на 11-ть годин.

breast-quadrants

На малюнку: квадранти молочних залоз

Прочитано, разів: 8246 Останнє редагування Понеділок, 10 серпня 2015 09:50