Внутрішня будова молочної залози жінки
Версія для друку

Внутрішня будова молочної залози жінки

(3 голосів)

В молочній залозі виділяють тіло, жирову і фіброзну тканини. Звичайно, у кожній молочній залозі також є кровоносні і лімфатичні судини та нерви.

Тіло молочної залози — це, власне, сама залозиста частина молочної залози, вона має вигляд опуклого диска і розташована в основі залози. Молочна залоза — це складна за своєю внутрішньою будовою залоза.

Тіло молочної залози складається з 15-20 окремо розташованих часток. Вони по формі нагадують суцвіття, тому що кожна частка, в свою чергу, складається із окремих часточок діаметром 0,05-0,07 мм. Це залози, що продукують молоко після народження дитини. Всі вони з'єднуються тоненькими трубочками, що звуться молочними протоками (вони доставляють молоко від часточок до соска). Діаметр молочних протоків від 1,7 до 2,3 мм.

Молочні протоки зливаються по ходу в більші і направляються до соска та перед ним утворюють веретеноподібне розширення, що зветься молочним синусом. Кінцева частина молочного синуса звужена, вона пронизує товщу соска і відкривається назовні молочним отвором. Молочних отворів на соску буває 8-15. Товща молочної залози, простір між частками і протоками заповнений жировою тканиною.

На полі соска (грудному кружальці) під шкірою також розташовані бугорки, їх може бути до 15-ти. Це — рудиментарні молочні залози (рудиментарні органи, рудименти, від лат — rudimentum — зачаток, першооснова, органи, що втратили своє основне значення в процесі еволюційного розвитку організму), так звані залози Монтгомері. Вони відкриваються назовні кружальця протоками. Також на цьому кружку знаходиться незначна кількість потових і великих сальних залоз.

Від передньої внутрішньої поверхні залози до шкіри відходять відростки із сполучної тканини. Задня поверхня залози гладка і з'єднується сполучною тканиною з фасціями (сполучна тканина, що вкриває м'яз) м'язів на яких вона розташована. Ці сполучнотканинні грудні зв'язки представляють собою фіброзні пучки, які починаються від ключиці і грудної фасції, вплітаються в товщу жирової і сполучної тканини молочної залози і підтримують її. Таким чином залоза підвішена (фіксована) до ключиці. Від міцності і пружності сполучнотканинної капсули значною мірою залежить та чи інша форма молочної залози («стоячі груди», «відвислі груди»).

Співвідношення між залозистою, жировою і сполучною тканинами в молочній залозі може бути дуже різним і це визначає консистенцію молочної залози у різних жінок і, навіть, у однієї жінки з різних сторін. Цей факт має значення при мамографічному обстеженні, оскільки характер співвідношення тканин в молочній залозі визначають рентгенологічну проникність. Жирова тканина, що оточує залозисту частину молочної залози, впливає на відсутність чіткого контуру між молочними залозами і оточуючими тканинами. Якщо підшкірний жировий шар розвинений не дуже сильно, при обмацуванні залози визначається зернистість, що пов'язано з відростками залозистої тканини.

breast-anatomy-02

Внутрішня будова молочної залози: 1 — епітеліальні клітини, 2 — жирова тканина, прибрати ореолу, 3 — часточка або альвеола, або лобула, 4 — молочний проток, 5 — молочний синус, 6 — молочний отвір

При дослідженні під мікроскопом можна спостерігати, що молочні протоки біля часточок і часточки зсередини вистилаються одним шаром епітеліальних клітин В залежності від функціонального стану молочних залоз епітелій альвеол набуває деякі особливості.

Більшість випадків раку молочної залози виникають в клітинах, які вистилають протоки (протоковий рак). Деякі виникають в клітинах, які вистилають часточки (лобулярний рак, від англ — lobular — часточка), в той час як невелика кількість випадків починається в інших тканинах.

 

Прочитано, разів: 4076 Останнє редагування Понеділок, 10 серпня 2015 10:00