А - Глосарій

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Глосарій

Term Definition
Ампліфікація

Ампліфікація гена - множинне копіювання певної ділянки ДНК, що призводить до утворення великої кількості гена(ів). Характерна ознака пухлинних клітин.

Аналогова мамографія

Аналогова і цифрова мамографія: фізичний принцип методу однаковий - рентгенівське опроміння для отримання зображення молочних залоз.  Цифрова мамографія відрізняється від аналогової тим, що замість використання плівки, на якій з’являється рентгенологічний відбиток молочних залоз (як при аналоговій), зображення після цифрової мамографії відтворюється на екрані комп’ютера і зберігається в електронному вигляді.

Анамнез

Анамнез - (від грец. спогад) - сукупність відомостей, отриманих під час медичного обстеження шляхом розпитування самого обстежуваного або осіб, які знають його.

Антагоністична взаємодія
(тут) взаємодія факторів екзогенного та ендогенного походження, яка характеризується тим, що дія одного фактора послаблює дію іншого фактора. //
Антиген

- (англ. antigen від antibody-generating - «виробник антитіл») будь-яка молекула, яка специфічно зв'язується з антитілом. По відношенню до організму антигени можуть бути як зовнішнього, так і внутрішнього походження. Хоча всі антигени можуть зв'язуватися з антитілами, не всі вони можуть викликати масову продукцію цих антитіл організмом, тобто імунну відповідь. Антиген, здатний викликати імунну відповідь організму, називають імуногеном.

Антиоксидантний захист
система захисту організму від дії вільних радикалів, що викликають надмірне окислення в організмі. Компонентами цієї системи можуть бути як неферментативні речовини, так і ферменти. Вони захищають клітини (мембрани клітин) від потенційно шкідливих ефектів чи реакцій. //
Антитіло

Білкова сполука, яку організм хребетних тварин виробляє у відповідь на антигени, чужорідні речовини, що потрапляють у кров, лімфу або тканини організму, щоб знищити або нейтралізувати потенційно небезпечні з них — бактерії, віруси, пухлинні клітини та інше.

Апокринні залози

Залози, що при виділенні секрету звільняються від верхівкової частини клітин.  Як приклад, до таких відносяться потові залози.

Апоптоз

Тип клітинної смерті, який ще має назву запрограмована смерь клітини. Апоптоз включає послідовність внутрішньоклітинних процесів, які призводять до смерті клітини. Блокування апоптозу  є однією з найхарактерніших ознак пухлинного процесу.

Ареола

Пігментована зона навколо соска.

Атипія

...пухлинних клітин - феномен відмінності пухлинних клітин від нормальних клітин тканини, з якої виникла пухлина. Проявляється в порушенні специфічної структури і функції клітин

Ви тут: Home Глосарій