М - Глосарій

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Глосарій

Term Definition
Мікронутрієнти
біологічно активні речовини, які взаємодіють з іншими речовинами та необхідні організму людини або тварини в малих кількостях для забезпечення нормальної життєдіяльності (вітаміни, мікро- та макроелементи). //
Місцево розповсюджений

Пухлина, розповсюджена на сусідні тканини або лімфатичні узли.

Мітоз

Процес ділення соматичних (всі не статеві клітини)  клітин, в результаті якого утворюються дві ідентичні клітини.

Магнітно-резонансна томографія

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - вид медичного обстеження, в ході якого за допомогою магнітного поля формують детальні знімки внутрішніх частин організму людини.

Макронутрієнти
(від грец. macros - великий і лат. nutritio – харчування) харчові речовини, необхідні організму у великих кількостях (десятками грамів щодня); основні харчові речовини (білки, жири, вуглеводи), які при перетравленні дають організму енергію, необхідну для виконання всіх його функцій. //
Малігнізація

Набуття клітинами, що утворюють нормальні або патологічно змінені тканини, в тому числі і доброякісні пухлини, злоякісних ознак.

Маркер прогнозу

Білок або інша речовина, котра може віддзеркалювати стан пухлини (інтенсифікація і зупинка росту, метастазування, інвазія та інше) під час спостереження або лікування хворого.

Мастектомія

Пластична хірургічна операція з видалення молочної(их) залоз з її наступним протезуванням для збереження природної зовнішньої форми тіла.

Медичний моніторинг

Комплекс медичних, організаційних та інших заходів, які забезпечують систематичний контроль (стеження) за станом захворювання.

Меланома
злоякісне новоутворення, що розвивається при злоякісній трансформації пігментних клітин меланоцитів (виробляють пігмент, який відповідає за колір шкіри). //
Метастаз

Віддалене вторинне вогнище пухлинного процесу, яке викликане переміщенням пухлинних клітин з первинного вогнища хвороби через кров або лімфу.

Метастазування

Процес утворення метастазів

Молекулярний профіль

Повний спектр генів, РНК і білків нормальної або пухлинної клітини.

МРТ

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - вид медичного обстеження, в ході якого за допомогою магнітного поля формують детальні знімки внутрішніх частин організму людини.

Мутаген

Фізичний, хімічний або біологічний фактор, який викликає появу мутації.

Ви тут: Home Глосарій