Репродуктивний вік
Версія для друку

Репродуктивний вік

(0 голосів)

 

Репродукція є важливим функціональним комплексом в нашому житті, отже, немає нічого дивного в тому, що репродуктивні чинники відіграють важливу роль в багатьох нормальних і патологічних процесах в організмі, серед останніх - розвиток РМЗ, як найбільш поширеного ЗН у жінок. Деякі фактори можуть, принаймні теоретично, бути віднесені до умов способу образ життя, спрямованих на мінімізацію ризику, в той час як інші є абсолютно поза контролем с боку індивідуума. До рекомендацій, спрямованих на зниження ризику, відносять обережність при виборі пероральних контрацептивів, в першу чергу прогестинів, і особливо при призначенні їх молодим жінкам; ретельне дотримання дієти під час вагітності для запобігання розвитку гестаційного цукрового діабету; грудне годування протягом тільки рекомендованого періоду часу. Завдяки цьому і мати і дитина будуть у виграші з точки зору запобігання ризику РМЗ.

Жінки, які не народжували, піддаються підвищеному ризику розвитку РМЗ в порівнянні з жінками, які народили. Молодий вік при народженні першої дитини має загальний захисний ефект, в той час як пізній вік при народженні першої дитини дає відносний ризик розвитку РМЗ більше, ніж у тих жінок, які не народжували взагалі [23, 35]. У порівнянні з жінками, які не народжували, кумулятивна захворюваність на РМЗ у жінок, які мали перші пологи у віці 20, 25 і 35 років відповідно на 20% нижче, на 10% нижче і на 5% вище [35].

Механізми, що лежать в основі цих взаємозв’язків, повністю не зрозумілі, хоча диференціація тканини молочної залози під час вагітності, а також впливи з боку більшої кількості менструальних циклів на недиференційовану залозу є важливими аргументами на користь даної гіпотези [15].

Вважається, що захисний ефект здатності до дітонародження та вік перших пологів на ризик РМЗ обмежується лише ER-позитивним типом РМЗ [33]. На противагу цьому, деякі дані вказують на те, що збільшення кількості дітонароджень може фактично підвищувати ризик розвитку ER-негативного типу РМЗ [31, 41], хоча в ряді досліджень це не отримало свого підтвердження [25]. Здатність до дітонародження і молодший вік при народженні першої дитини є важливими факторами ризику РМЗ, які потенційно можна модифікувати. Проте, більш за все, таке зниження ризику є невеликим і, в основному, стосується тих жінок, які починають народжували у віці від 20 років [24].

Перша вагітність викликає незворотні зміни, які або роблять саму тканину молочної залози менш сприйнятливою до індукції раку або зменшують ефекти канцерогенних стимулів щодо неї. Організм жінки виробляє значні кількості трьох основних естрогенів: естрону, естрадіолу і естріолу. Під час вагітності загальна секреція естрогенів значно підвищується, при чому рівень естріолу зростає набагато більше, ніж естрону або естрадіолу. Це має значення у зв'язку зі зменшенням ризику розвитку РМЗ, пов'язаного з ранньою вагітністю. На підставі припущення, що естріол має нижчий канцерогенний потенціал, ніж інші естрогени, то більш молоді жінки з низьким співвідношенням естріолу до двох інших естрогенів мають вище ризик розвитку РМЗ [23]. У дослідженні «випадок-контроль», проведеного в семи регіонах світу, було виявлено, що ризик розвитку РМЗ зростає зі збільшенням віку, при якому жінка народила першу дитину. У жінок, що мають свою першу дитину ще у віці до 18 років, ризик розвитку РМЗ на дві третини нижче в порівнянні з тими, чиї перші пологи затримується до віку 35 років або навіть більше [10].

Перше народження доношеної дитини в ранньому віці захищає жінку від РМЗ через зниження довічного ризику до 50%. Основний механізм, що призводить до цього захисного ефекту залишається остаточно неясним, проте багато ймовірних шляхів були досліджені, в тому числі й лобулярна диференціація, клітинний цикл і структура строми. Перша вагітність в ранньому віці захищає жінок протягом 30-40 років, і цей довгостроковий захист, швидше за все, регулюється відносно стабільно, однак піддається модифікації – епігенетичне репрограмування. Було показано, що тривалі епігенетичні модифікації індукуються вагітністю та впливають на IGF сигналінг [24].

Вік при народженні першої дитини також впливає і на молекулярний підтип РМЗ: більш пізній вік при народженні першої дитини і важкі пологи пов'язані з підвищеним ризиком розвитку люмінальних підтипів РМЗ [17].

Зворотний зв'язок між грудним вигодовуванням і загальним ризиком РМЗ очевидний, але зниження ризику є відносно невеликим і може стосуватися переважно випадків ER-негативного РМЗ. Значна тривалість грудного вигодовування пов'язана з більш низьким ризиком РМЗ, хоча ці дані не є повністю остаточними. В деяких дослідженнях такий зв’язок виявлено тільки для преклімактеричного РМЗ, хоча є й свідчення щодо зворотної асоціації для пре- і постменопаузального РМЗ [10]. Необхідно підкреслити, що рівні естрогену в молочної рідині позитивно пов'язані з кількістю місяців, що пройшли з моменту припинення грудного вигодовування [33], це вказуює на те, що грудне вигодовування може призводити до транзиторних суттєво низьких рівнів естрогену в самій молочній залозі. Слід зазначити, що грудне вигодовування спричинює позитивний вплив на ризик РМЗ у материнському організмі, цей феномен не обмежується простою термінальністю диференціювання тканини залози. Виключне грудне вигодовування пригнічує гіпоталамічну діяльність, яка веде до гіпогонадотропного гіпоестрогенізму через ановуляцію. Цей «сплячий» ендокринний стан сам по собі пов'язаний зі зменшенням ризику РМЗ. У той час як гіпоестрогенізм може розглядатися як фактор прямого впливу грудного вигодовування на ризик розвитку РМЗ, подальші опосередковані чинники також відіграють певну роль у цьому процесі [15].

В узагальненому вигляді найбільш вивчені фактори, що є залежними від гормональних змін в організмі жінки в її репродуктивний період життя (так званий персональний акушерський анамнез), які впливають на ризик розвитку РМЗ, представлені в таблиці.

Таблиця. Материнський ризик РМЗ у в поєднанні з персональним акушерським анамнезом

Показник Ефект
пізній вік першої вагітності ризик зростає лінійно
пологи зворотна залежність
аборти зниження ризику відсутнє
вагітність близнюками суттєве зниження ризику відсутнє
перша багатоплідна вагітність підвищення ризику незначне
гестаційний цукровий діабет підвищення ризику відсутнє
нудота/блювота під час вагітності зниження ризику
прееклампсія несуттєве зниження ризику
гіпертензія, спричинена вагітністю несуттєве зниження ризику
народження дитини меншої ваги, ніж за строком несуттєве зниження ризику
екстремально передчасні пологи (<32 тижнів) суттєве підвищення ризику

Цитується за Hanf V., Hanf D. Breast Care (Basel). – 2014.

Література і посилання на сторінці Вікові зміни гормонального статусу у жінок та ризик розвитку РГЗ.

Останнє редагування Неділя, 25 грудня 2016 11:22