Паління тютюну

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Паління тютюну

(3 голосів)

lifestyle smoking logoНа сьогодні не існує чітко встановленого незаперечного зв’язку між палінням та розвитком раку молочної залози. Проте існують результати епідеміологічних досліджень, які відслідковують зв’язок між цими об’єктами з урахуванням найрізноманітніших аспектів проблеми.

Наприклад, дослідження, проведені у відділенні клінічної епідеміології Німецького дослідницького центру раку, виявили зв'язок між активним і пасивним курінням та ризиком захворювання на рак молочної залози. Тютюновий дим відноситься до першої групи факторів, канцерогенність яких доведена для людини [16].

До складу тютюнового диму, крім нікотину, входять кілька десятків токсичних і канцерогенних речовин, у т.ч. поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), наприклад, бенз(а)пірен; ароматичні аміни (нафтиламін, амінобіфеніл); летючі нітросполуки; табакоспецифічні нітрозоаміни (ТСНА); вінілхлорид; бензол; альдегіди (формальдегід); феноли; важкі метали - хром, кадмій; радіоактивні речовини - полоній-210; вільні радикали і т.д., які Міжнародним агентством з вивчення раку (МАВР) віднесено до групи «доведених» (група 1) або «вірогідних» (група 2а) на канцерогенність речовин [13]. Деякі з цих речовин містяться в тютюновому листі, інші ж утворюються під час його обробки і горіння.

lifestyle smokers

Мал. 1. Тютюнопаління та РМЗ

 

У більшості країн запроваджено нормативи на вміст смоли та нікотину. Для смоли ці нормативи варіюють у межах 10-15 мг у сигареті, а для нікотину - 1-1,3 мг у сигареті.

Експериментальні дослідження показали, що основні компоненти тютюну, такі як ПАВ, ароматичні аміни і N-нітрозаміни, можуть індукувати розвиток пухлин молочної залози [6].

 За результатами наукових досліджень [16], виявлено, що у жінок віком до 50-ти років, які палять, рак молочної залози діагностується на 50% частіше, в порівнянні з жінками, які ніколи не курили і не піддавалися (пасивне куріння) дії тютюнового диму. Дослідники також виявили, що ризик раку молочної залози підвищується зі збільшенням стажу куріння і зменшується після того, як жінка припиняє палити. У колишніх курців рак діагностується на 20% частіше, ніж у тих, хто не курить. Результати досліджень вказують на наявність слабкого, але достовірного зв'язку між курінням і раком молочної залози, що включає дозозалежний зв'язок з інтенсивністю і тривалістю куріння. Чинником, що підсилює взаємозв'язок, виявився ранній вік початку куріння. Ця закономірність більшою мірою проявляється для раку молочної залози, що виявляється у віці до настання менопаузи.

Також пасивне куріння підвищує ризик розвитку раку молочної залози серед жінок, які ніколи не курили. У тих, хто піддавався дії диму сигарет більше години в день, принаймні, протягом року, вірогідність раку молочної залози була більше на 60%.

lifestyle sklad cigar

Мал. 2. Склад цигарки та тютюнового диму 

 

lifestyle sklad duma

Мал. 3. Основні компоненти тютюнового диму

  

Прочитано, разів: 6359 Останнє редагування Четвер, 03 березня 2016 19:32