Надмірне вживання алкоголю

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Надмірне вживання алкоголю

(5 голосів)

lifestyle alko logoПоняття «алкоголь» використовується як загальний термін для етанолу або етилового спирту, хімічної речовини, знайденої в пиві, вині і спиртних напоях, а також у деяких ліках, рідинах для полоскання рота, побутових виробах та ефірних маслах. Алкоголь отримують шляхом ферментації цукрів і крохмалів дріжджами.

Основні види алкогольних напоїв та вміст алкоголю в них наступний:

  • пиво і сидри: 3-7 відсотків алкоголю
  • вина сухі: 9-15 відсотків алкоголю
  • вина кріплені: 16-20 відсотків алкоголю
  • вино-горілчані вироби або міцні спиртні напої, такі як джин, ром, горілка, віскі і, які виробляються шляхом дистиляції спирту із зброджуваних зерен, фруктів, овочів: зазвичай 35-40 відсотків алкоголю але може бути вище

Надмірне або регулярне вживання алкоголю може підвищувати ризик розвитку онкологічних захворювань: раку ротової порожнини, гортані, стравоходу, печінки, молочної залози. На підставі аналізу наукових даних, робоча група Міжнародного агентства з вивчення раку (МАВР) прийшла до висновку, що алкогольні напої є канцерогенними для людини. У дослідженнях було показано, що споживання алкоголю на душу населення співвідноситься зі смертністю від злоякісних новоутворень (ЗН) [9].

Україна знаходиться на 5 місці у світі за рівнем вживання алкоголю на душу населення (15 літрів), згідно з даними, які не так давно (2011 р.) оприлюднила Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Лідирує у тому рейтингу Молдова, але Україну й Росію назвали серед країн з найбільшим ризиком пияцтва в Європі.

Українські статистичні дані (2013 р) дещо скромніші: За розрахунками українських експертів рівень вживання алкоголю на душу населення в Україні становить 10,9-11,5 літрів. Це приблизно такий же рівень споживання як у Великій Британії та Італії. Такий рівень споживання ВООЗ відносить до так званої, «середньої – середньо-високої групи». Лідерами в цьому питанні в Європі є Угорщина, Шотландія та Росія, де за різними оцінками споживається від 16 до 22 літрів чистого алкоголю на душу населення. Рівень вживання міцних алкогольних напоїв в 2010-2011 роках оцінюється у 7 літрів чистого алкоголю на душу населення, пива - 60 літрів, вина – 7 літрів [10].

При цьому слід зауважити, що відповідно до загальноприйнятих міжнародних норм, вимираючою вважається нація, яка вживає понад 8 л чистого спирту на душу населення на рік [11].

За  результатами опитування (2013 р) [10], 48,5% жінок репродуктивного віку (15-49 років) повідомили, що вживали алкоголь (хоча б одну порцію) упродовж останніх 30 днів. Це менше, ніж за даними (2007 р.), згідно з якими 62,4% жінок вживали алкоголь хоча б раз за минулий місяць. Лише 9,3% жінок повідомили, що ніколи не випили жодної порції алкоголю. Цей показник помітно відрізняється за типом поселення: у сільській місцевості він удвічі вищий, ніж у міських поселеннях (13,7% проти 7,8%). Перша спроба алкоголю серед жінок в Україні відбувається зазвичай у віці до 20 років, у тому числі 5,2% вперше спробували алкоголь до досягнення 15 років.

Таблиця. Окремі показники вживання алкоголю серед жінок віком 15–49 років, %*

 
  Не випили жодної
порції алкоголю                                  
  Вперше випили хоча б одну порцію алкоголю у віці до 15 років  Протягом одного або декількох днів за останній місяць випили хоча б одну порцію алкоголю
   Всі поселення                             9,3   5,2   48,5
   Міські поселення                                7,8   5,3   48,3
   Сільська місцевісь                                  13,7   4,7   48,3

 

*Адаптовано із [10]

З-поміж усіх країн Європи лише Україна і Росія мають найвищий (5 балів) показник ризику захворювань, пов'язаних з вживанням алкоголю. Надмірне вживання алкоголю призводить до 60 типів різних захворювань і травм. Серед найрозповсюдженіших хвороб — цироз печінки, отруєння, епілепсія, багато видів раку, а також дорожньо-транспортні пригоди з вини п’яних водіїв та пішоходів. Зменшення споживання алкоголю запобігає інсультам та інфарктам.

Згідно з даними National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (Національний інститут з досліджень алкоголізму, США) і Dietary Guidelines for Americans (Дієтичні рекомендації для американців, США, 2010):

  • помірне споживання алкогольних напоїв відповідає споживанню до 14 г чистого алкоголю (96% етиловий спирт) на добу для жінок і до 28 г для чоловіків
  • надмірне споживанняалкогольних напоїв визначається як споживання:

-         для жінок понад 42 г чистого алкоголю на добу або понад 98 г/тиждень

-         для чоловіків - понад 56 г/добу або понад 196 г/тиждень [9]

Зв'язок між надмірним вживанням алкоголю і підвищенням ризику розвитку раку молочної залози можна пояснити наступними механізмами. В організмі алкоголь перетворюється в ацетальдегід, який є токсичною сполукою і канцерогеном. У ході перетворення алкоголю утворюються активні сполуки кисню (оксиданти), що пошкоджують ДНК, білки та ліпіди в процесі окислення. Алкоголь шкодить організму і може сприяти виникненню раку молочної залози двома шляхами:

  • знижує можливість засвоєння багатьох корисних речовин, які протидіють виникненню онкологічних захворювань (вітаміни А, В, С, D, Е, каротиноїди)
  • підвищує рівень естрогену, який може призвести до гормонального дисбалансу і виникнення РМЗ

Крім того, в алкогольних напоях можуть міститися інші речовини, що мають канцерогенні властивості (нітрозаміни, азбест, феноли).

Різні індивідуальні особливості ферментативних систем організму, що беруть участь у метаболізмі етилового спирту, також впливають на ризик розвитку раку молочної залози. Так, наявність генів суперактивної алкогольдегідрогенази або дефектної форми альдегіддегідрогенази (більш характерно для азіатського населення) асоціюється з більш високим ризиком виникнення злоякісних пухлин [12, 13].

Аналіз 53-х досліджень, присвячених вивченню ризику захворюваності на рак молочної залози на тлі вживання алкоголю за участю 58 тис. жінок, виявив 1,5 разове підвищення ризику при споживанні понад 45 г алкоголю на добу. Британське дослідження «The Million Women Study» за участю понад 28 тис. жінок виявило, що кожні 10 г алкоголю, вживані протягом дня, можуть підвищувати ризик розвитку раку молочної залози на 12% [14, 15].

Щодо визначення ролі вікового фактору споживання алкоголю, було показано (2002 р.) [7], що прийом алкоголю у віці 18-22 років є фактором ризику розвитку доброякісного захворювання молочної залози, що підтверджено результатами біопсії. Критичний період впливу факторів, пов'язаних із ризиком розвитку раку молочної залози, знаходиться між менархе і першою вагітністю, коли молочні залози швидко ростуть і більш уразливі під впливом негативних факторів.

Споживання алкогольних напоїв особливо небезпечне в підлітковому віці. У дослідженні [8] зв'язку споживання дівчатками-підлітками алкоголю і ризику розвитку доброякісного захворювання молочної залози вивчали споживання алкоголю в підлітковий період у 6899 жінок віком 18-27 років. У 67 з них виявлено доброякісне захворювання молочної залози, підтверджене результатами біопсії. У матерів багатьох із жінок з доброякісним захворюванням молочної залози був рак або доброякісне захворювання молочної залози в анамнезі (6% в порівнянні з 3,2% і 26,9% в порівнянні з 18,5%, відповідно). У жінок обох груп був однаковий вік настання менархе (12,8 і 12,6 років). Середній вік початку регулярного вживання алкогольних напоїв (мінімум щомісяця) також був однаковий (19 років), хоча серед здорових жінок менша кількість учасниць вживала алкоголь регулярно (12% у порівнянні з 20%). При цьому жінки з доброякісним захворюванням молочної залози регулярно вживали алкоголь у більшій кількості.

 

 

  

Прочитано, разів: 8087 Останнє редагування Четвер, 03 березня 2016 19:33
Ви тут: Home Фактори ризику і профілактика Спосіб життя Надмірне вживання алкоголю