Менструальна історія та ії вплив на ризик розвитку раку молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Менструальна історія та ії вплив на ризик розвитку раку молочної залози

(3 голосів)

menstrual cycle

Важливою характеристикою розвитку організму жінки є вік початку менструацій. Середній вік початку менструації у жінок європеоїдної раси — 13-14 років. Однак, зазначено як більш ранній, так і більш пізній вік їх початку. Вивчення можливого впливу віку появи перших місячних на захворюваність на рак молочної залози дозволило встановити зворотну залежність цих подій, тобто, чим раніше настає статеве дозрівання і починаються менструації, тим більший ризик виникнення раку молочної залози.

При порівнянні середнього віку настання менархе у хворих на рак молочної залози і здорових жінок, епідеміологи відзначили, що для хворих на рак молочної залози жінок було характерно більш раннє їх настання. Вважається, що відносний ризик захворіти на рак молочної залози для жінок, у яких менархе настало раніше 12 років, в 2 рази вищий, ніж для жінок з початком менархе в 16 років і старше.

Такі фактори відображають не фатальне явище, а скоріше можливі передумови захворювання. Однак цей факт свідчить про те, що фактори ризику раку молочної залози можуть закладатися вже у підлітковому віці. Звідси виникає природне запитання: що і як впливає на раннє статеве дозрівання дівчат.

На думку вчених, статевій акселерації в сучасному світі сприяє цілий ряд негативних факторів, в тому числі: застосування косметики, шампунів, фарби для волосся, інших засобів догляду за тілом, що можуть містити гормони, генетично змінені продукти, барвники, стабілізатори і таке інше. До того ж, відмічено, що раннє дозрівання відзначається у дівчат з надлишковою вагою, як результату надмірного споживання солодкої та висококалорійної їжі, зменшення у раціоні свіжих фруктів і овочів. Сучасні дівчата вважають за краще пересуватися на автомобілі, а не пішки і обожнюють фаст-фуд. Поєднання висококалорійної дієти із малорухливим способом життя призводить до зростання випадків ожиріння і може слугувати можливим поясненням більш раннього статевого дозрівання.

На сьогоднішній день вчені намагаються з'ясувати, чи може ожиріння впливати на додаткове утворення статевих гормонів. За однією з теорій в жировій тканині виробляється гормон жирової тканини — лептин, який може призвести до раннього статевого дозрівання.

Одним із репродуктивних факторів ризику розвитку раку молочної залози є вік припинення менструальної функції (настання менопаузи). Ризик розвитку раку молочної залози при настанні менопаузи після 55 років в 2-2,5 рази більший, ніж при настанні менопаузи до 45 років. У той же час, відбувається зниження ризику розвитку раку молочної залози у жінок з видаленими з різних причин яєчниками у віці до 40 років на 47%, в порівнянні з контингентом жінок з природною менопаузою в 45-54 роки. Вік настання менопаузи співвідноситься з кількістю менструальних циклів за репродуктивний період життя жінки, а отже і з сукупним вплив ендогенних гормонів на органи-мішені, до яких також відносяться молочні залози.

Прочитано, разів: 2345 Останнє редагування Вівторок, 23 лютого 2016 18:35
Ви тут: Home Фактори ризику і профілактика Репродуктивні фактори Менструальна історія та ії вплив на ризик розвитку раку молочної залози