«Вимикач», здатний приборкати найбільш агресивні види раку молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Середа, 01 липня 2015 08:05

«Вимикач», здатний приборкати найбільш агресивні види раку молочної залози

Австралійські дослідники виявили, що так званий «потрійний негативний рак молочної залози» охоплює два різних захворювання, які, ймовірно, пов’язані з двома різними типами клітин. Це пояснює, чому перспективи виживання для жінок із цим діагнозом, як правило, або дуже добрі, або дуже погані.

Дослідницька група із Сіднею виявила ген, який управляє агресивністю хвороби, і сподівається знайти спосіб «вимкнути» цей ген.

Агресивна форма потрійного негативного раку молочної залози, очевидно, бере початок від стовбурових клітин, у той час як більш м'яка форма – від спеціалізованих клітин.

Стовбурові клітини мають багато функцій, спільних з раковими. Вони пластичні і гнучкі, наділені здатністю ділитися і поширюватися на інші тканини – а це смертоносна властивість раку.

Попередні дослідження показали, що стовбурові клітини молочної залози необхідні для росту і розвитку раку молочної залози в період статевого дозрівання і вагітності, хоч не було ясно, як вони еволюціонують зі стовбурових клітин в спеціалізовані клітини.

Нове дослідження показало, що ген, відомий як «інгібітор диференціації 4» (ID4), визначає, чи залишається стовбурова клітина стовбуровою, чи вона диференціює в спеціалізовану.

Слід зазначити, що коли високі рівні ID4 у стовбуровій клітині «вимкнено», інші гени, які керують спеціалізацією клітин, «увімкнено».

Доктори АлексСуорбрік і СаймонДжананкар з Гарванського інституту медичних досліджень, що в Сіднеї, очолили це велике міжгалузеве дослідження з вивчення зв’язків між розвитком молочної залози у мишей і раком молочної залози у людини. Його основний висновок полягає в тому, що ID4 не тільки є «ознакою», а, схоже, що й контролює дуже агресивну форму раку – потрійний негативний рак молочної залози. Інформація про це опублікована в журналі NatureCommunications.

«Ми виявили, що ID4 продукується у великій кількості переважною більшістю (близько половини) всіх потрійних негативних пухлин молочної залози, і що з цими пухлинами пов’язаний особливо невтішний прогноз», – зазначив керівник проекту доктор АлексСуорбрік.

«Ми також показали, що, якщо заблокувати ген ID4 в експериментальних моделях потрійного негативного раку молочної залози, то пухлинні клітини перестають ділитися».

Цікаво відзначити, що блокування ID4 «вмикається» на рецепторі естрогену і декількох інших генів, що експресуються на клітинах пухлини молочної залози з  найбільш сприятливим прогнозом.

«Рак молочної залози, позитивний за рецепторами естрогену, має відносно сприятливий прогноз, тому що препарат тамоксифен дуже ефективно блокує рецептор естрогену, а отже, і ріст пухлини», – повідомив д-р Суорбрік.

«Тому ми вважаємо, що, блокуючи ID4, можна було б перетворити рак молочної залози з стовбурових клітин у менш агресивну форму раку молочної залози, що може навіть піддаватися лікуванню тамоксифеном. Якщо ми маємо рацію, це буде чудово».

Наступним кроком для д-ра Суорбріка і його групи буде вивчення біохімії ID4 в клітині, щоб з’ясувати, в який спосіб краще блокувати його в організмі людини.

Планується також провести терапевтичні експерименти на мишах, щоб перевірити, чи підвищує ID4 чутливість пухлини до тамоксифену.

«Ми поки що не знаємо, чи справді ми спостерігаємо реальну залежність пухлини від естрогену після блокування ID4 – тобто пухлину, що має ефективний рецептор естрогену, чи просто карикатуру на неї.

«У нас також є методики, які дозволяють нам вивчати процеси в масштабі геному – тож ми можемо комплексно вивчати взаємодії ID4."

Додаткова інформація

Прочитано, разів: 2724
Ви тут: Home RSS-новини «Вимикач», здатний приборкати найбільш агресивні види раку молочної залози