Ожиріння, омега 3 жирні кислоти і рак молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Середа, 01 липня 2015 08:09

Ожиріння, омега 3 жирні кислоти і рак молочної залози

Для запобігання раку потрібно глибоке розуміння, як починається рак, що викликає його ріст і розвиток і в який спосіб можливо зупинити його перебіг. Іноді це стає можливим через застосування вакцини (вакцинація проти вірусу папіломи для профілактики раку шийки матки та раку голови і шиї), скринінгу (колоноскопія для виявлення колоректального раку) або аналізу крові (аналіз на специфічний антиген простати для виявлення раку передміхурової залози).

КеролФабіан, доктор медичних наук, співголова Програми онкологічного центру Канзаського університету з профілактики раку, очолює наукове дослідження для жінок з високим ризиком раку молочної залози, в центрі уваги якого перебувають два природні підходи до запобігання раку молочної залози: втрата ваги і омега-3 жирні кислоти: ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) і докозагексаєнова кислота (ДГК).

«Жінки, які беруть участь у цьому дослідженні: або мають родичок з раком молочної залози, або взята у них біопсія виявила наявність передракового захворювання молочної залози», – пояснює д-р Фабіан. «До того, як вони були включені в дослідження, гістологічним дослідженням тканини їх молочної залози було встановлено занадто велику кількість клітин у молочних протоках – це явище зветься гіперплазією. Кров і тканина молочної залози цих жінок досліджувалися також на інші фактори ризику раку молочної залози».

Усім жінкам, які беруть участь у дослідженні, була призначена низькокалорійна дієта. Крім того, вони забезпечені підтримкою дієтолога і онлайн-інструментами для відслідковування втрати ваги і виконання фізичних вправ. Їх мета – зменшити вагу тіла на 10 відсотків протягом перших шести місяців і підтримувати цю вагу протягом ще шести місяців. Крім того, половина учасників отримує високі дози харчових домішок з омега-3жирними кислотами, в той час як інша половина – отримує плацебо. Аналізи крові і тканини молочної залози проводяться повторно через 6 і 12 місяців. Періодично проводяться аналізи на рівні біомаркерів.

Дослідження вже показало зв'язок між ожирінням і ризиком раку молочної залози. Надлишкові жирові клітини збільшують кількість гормонів, а також викликають запальні процеси в організмі. У більшості випадків рак молочної залози пов’язаний із гормональним фоном, зокрема, з рівнем естрогену, і цілком вірогідно, що деякі види раку молочної залози стимулюються також запаленням.

Попередні дослідження доктора Фабіан та її групи показали, що в разі, якщо особа з надлишковою вагою або ожирінням втрачає щонайменше 10 відсотків від своєї ваги тіла, відбувається скорочення продукції гормонів і зниження рівня біомаркерів запального процесу. «Завдання полягає в тому, щоб не набрати вагу знову», каже вона, – про це добре знає кожен, хто втратив хоч трохи ваги.

В результаті, на думку д-р Фабіан, більш високі дози омега-3 жирних кислот ЕПК і ДГК здатні допомагати із підтриманням зниження ваги, а також зниженням біомаркерів ризику раку молочної залози, що матиме позитивний ефект. Омега-3 жирні кислоти мають кілька важливих функцій в організмі, таких як клітинна сигналізація, забезпечення належного функціонування імунної системи і поліпшення когнітивної функції. Високі дози ЕПК і ДГК (домішки риб'ячого жиру) вже застосовуються для профілактики серцево-судинних захворювань і боротьби із запальними захворюваннями, такими як ревматоїдний артрит і спастичний коліт. Омега-3 жирні кислоти зустрічаються, насамперед, у жирній холодноводній рибі, такій як лосось, і в зелених листкових овочах, котрих, як правило, не їдять удосталь.

Вперше ідея вивчення омега-3 жирних кислот і того, як вони можуть впливати на рак, прийшла до д-р Фабіан, коли вона довідалася про «чудесний» корм для собак з раком молочної залози або лімфомою.

«Шість років тому я почула про цю компанію, розташовану в місті Топіка, що у штаті Канзас, – «ХіллаПетН’ютрішн», яка була заснована ветеринарами і виготовляє спеціальний дієтичний корм для собак. Цей корм не давав змоги вилікувати рак, але дозволяв собакам з цими видами раку на пізній стадії жити протягом тривалого часу», – сказала д-р Фабіан. «Тож я запитала: що входить до складу цього корму, і вони відповіли, що це  дійсно високі дози омега-3 жирних кислот».

З числа омега-3 жирних кислот найбільш корисними для людини є ДГК і ЕПК, які містяться, головним чином, в жирі холодноводних риб. Пересічна людина вживає лише близько 100 міліграмів ДГК і ЕПК на день, тоді як необхідно отримувати приблизно в 30 разів більше.

Доктор Фабіан уже провела дослідження того, який вплив мають омега-3 жирні кислоти на жінок у пре- і постменопаузі з підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози. Рівень специфічного запального біомаркера MCP1 у жінок, що приймають добавки з омега-3, знизився. Попередні дослідження також показали, що омега-3, зокрема, справляє аналогічний сприятливий вплив на процеси у головному мозку, а також сприяє зниженню ваги.

Чи означає це, що люди, які, приймаючи добавки з омега-3 жирними кислотами, вже знизили вагу, можуть підтримувати її на тому самому рівні, зберігаючи активність цих процесів у головному мозку?

«Є підстави вважати, що омега-3 впливають на ті самі процеси в мозку, які опосередковують зниження ваги», - пояснила доктор Фабіан. «Якби ми могли допомогти людям, які знизили вагу, зберігати її незмінною, це було б великою підмогою в скороченні ризику раку. Ми хочемо побачити, чи здатні омега-3 поліпшити вміст біомаркерів  факторів ризику одночасно зі зниженням ваги і чи сприятимуть вони підтриманню досягнутого рівня ваги».

Разом з д-р Фабіан у цьому проекті працюють що кілька вчених, зокрема Брюс Кімлер, доктор наук у галузі  радіаційної біології, і Стів Херстінг, доктор наук і магістр в галузі охорони здоров’я з Університету Північної Кароліни, що в м. Чапел-Хілл, який є провідним ученим, що працює над питаннями ожиріння. Д-р СьюзенКарлсон займається вимірюванням рівня жирних кислот, д-р Крісті Біфорт і д-р ДебраСалліван відповідають за аспекти, пов’язані зі зниженням ваги, д-р Дженніфер Клемп вивчає якість життя. Дві унікальні особливості цього гранту полягають у тому,що дослідження має визначити, чи змінюють ДГК і ЕПК бактерії в товстій кишці, пов'язані із запаленням, і чи впливають ці омега -3 жирні кислоти на відповіді «центру задоволення» (ділянки мозку, що бере участь у формуванні відчуття задоволення) на прийом їжі.

«Деякі види бактерій загострюють запалення в товстій кишці, що підвищує ризик розвитку раку товстої кишки, а, ймовірно, й інших захворювань», - зазначає д-р Фабіан. «Ми побачимо, чи змінюється що-небудь під впливом омега-3, і я переконана, що насправді це має місце». Д-р ШадідУмар, професор Онкологічного центру Канзаського університету в галузі молекулярної та інтегративної фізіології, працює над питанням про те, чи справляють ЕПК і ДГК позитивний вплив на кишкові бактерії.

Серед іншого, учасниці дослідження проходять обстеження методом функціональної магнітно-резонансної томографії (МРТ) головного мозку після шести місяців зниження ваги з використанням ЕПК і ДГК або без них. Д-р Кері Севідж, директор Центру неврології з Медичного центру Канзаського університету, д-р Лаура Мартін, заступник директора з функціональної МРТ, і д-р Вільям Брукс, директор Центру візуалізації мозку ім. Хогланда, вивчають відповідь мозку на їжу після втрати ваги методом МРТ.

«Дослідження на мишах, проведені доктором Херстінгом, показали, що деякі з цих важливих канцерогенних шляхів у мишей стимулюються з ожирінням»,  – зазначила д-р Фабіан. «Коли ви втрачаєте вагу, ці шляхи частково, але не повністю, нормалізуються. Ми сподіваємося, що омега-3 можуть допомогти в цьому процесі»".

Додаткова інформація

Прочитано, разів: 2920
Ви тут: Home RSS-новини Ожиріння, омега 3 жирні кислоти і рак молочної залози