Жирні кислоти, які містяться в рибі, знижують ризик раку молочної залози
Версія для друку
Середа, 01 липня 2015 08:12

Жирні кислоти, які містяться в рибі, знижують ризик раку молочної залози

Рак молочної залози є одним із найпоширеніших видів раку. У 2008 році на нього припадало 23% загального числа випадків раку і 14% смертей від раку. Дослідження показують, що здорове харчування і спосіб життя мають вирішальне значення для профілактики раку молочної залози, а харчовий жир є одним з дієтичних факторів, тісно пов'язаних із ризиком, який найбільш інтенсивно вивчається.

Результати дослідження показують, що збільшення споживання омега-3 поліненасичених жирних кислот (омега-3 ПНЖК), отриманих з риби, на кожен 0,1 г на день або 0,1% енергії на день супроводжується зниженням ризику на 5%. Для досягнення цього зниження ризику повинно бути 1-2 порції на людину в тижденьспоживання жирної риби, такої як лосось, тунець або сардини.

До категорії омега-3 ПНЖК належать альфа-ліноленова (АЛК), ейкозапентаєнова кислоти (ЕПК), ДПК та докозагексаенова (ДГК) кислота. Вони беруть участь у передачі хімічних сигналів до мозку, що допомагають регулювати активність кровоносних судин. До основних харчових джерел ЕПК, ДПК і ДГК належить жирна риба, у той час як АЛК міститься переважно в горіхах, насінні і зелені листкових овочів.

Хоча омега-3 ПНЖК є найбільш перспективним типом жирів щодо зменшення ризику розвитку раку, результати клінічних досліджень виявилися суперечливими.

Тому в Китаї була створена група з метою дослідити зв'язок між уживанням риби і омега-3 ПНЖК та ризиком розвитку раку молочної залози. Вивчали як джерела харчування, так і аналізи крові.

Вони розглянули і проаналізували результати 26 досліджень, проведених у Сполучених Штатах, Європі та Азії за участю понад 800 тисяч учасників, і понад 20000 випадків раку молочної залози.

Вживання морських омега-3 ПНЖК виявилося пов'язаним зі скороченням на 14% раку молочної залози при зіставленні омега-3 ПНЖК морського походження. Ризик був найнижчим в азіатських популяціях, ймовірно, тому, що споживання риби в Азії значно вище, ніж у західних країнах, стверджують автори.

Подальший аналіз показав залежність ефекту від дози: збільшення споживання на 0,1 г кожен день або 0,1% енергії за день зумовлювало зменшення ризику на 5%. Однак для АЛК – омега-3 ПНЖК із джерел рослинного походження помітного захисного ефекту виявлено не було.

Автори кажуть, що їх аналіз, поряд з попередніми публікаціями, «підтверджує захисну роль омега-3 ПНЖК морського походження при захворюваності на рак молочної залози».

Вони дійшли такого висновку: «Наше нинішнє дослідження дало надійні і беззаперечні докази того, що результати омега-3 ПНЖК морського походження обернено пропорційно пов'язані з ризиком раку молочної залози. Захисний ефект риби або окремих омега-3 ПНЖК заслуговує на подальше вивчення  в проспективних дослідженнях».

Додаткова інформація

Прочитано, разів: 2667