Низька мамографічна щільність молочних залоз погіршує прогнозування раку молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Вівторок, 14 березня 2017 19:52

Низька мамографічна щільність молочних залоз погіршує прогнозування раку молочної залози

Навіть незважаючи на те, що мамографічна щільність тканини молочної залози (МЗ) є фактором ризику розвитку раку молочної залози (РМЗ), дуже низька мамографічна щільності МЗ пов'язана з гіршим прогнозом у хворих на РМЗ. Як показує недавнє дослідження в Університеті Східної Фінляндії і університетській лікарні Куопіо виживання пацієнток при низькій щільності МЗ залежить від поєднання з великою кількістю гіалурона в пухлині МЗ.

Дослідження показує, що існуючий Ноттінгемський прогностичний індекс (Nottingham Prognostic Index) (НПІ) для РМЗ може бути поліпшений шляхом включення показника низької мамографічної щільності МЗ і статуса рецептора епідермального фактора росту HER2.

РМЗ є найбільш поширеною формою раку у жінок і є провідною причиною смерті від раку жінок. На сьогодні основними встановленими прогностичними факторами є розмір пухлини і ступінь диференціювання, метастазування в регіонарні лімфатичні вузли, статус гормональних рецепторів і HER2. Проте, існує необхідність визначити нові і більш точні прогностичні фактори, які могли б також дозволити більш персоналізоване лікування.

Мамографічна щільність тканини МЗ (МЩМЗ) була предметом досліджень і дискусій протягом десятиліть. Проте, увагу було зосереджено в основному на ефекті МЩМЗ на чутливість скринінгу, ефекті маскування і її статусу як фактору ризику для формування РМЗ. Жінки з дуже щільною тканиною МЗ, як відомо, мають від 4 до 6-кратний ризик виникнення РМЗ. Дослідження зосереджено на менш вивченому аспекті МЩМЗ - його прогностичному ефекті у жінок, які вже мають РМЗ.

У дослідженні за участю 278 хворих на РМЗ, дослідники вивчили прогностичне значення МЩМЗ і мамографічні особливості пухлин і їх взаємозв'язок з встановленими прогностичними факторами. Дуже низький показник МЩМЗ виявився незалежним прогностичним фактором для РМЗ. Він також був пов'язаний з більшою клінічною стадією пухлини і передбачав гіршу виживаність.

Гіалуронова кислота (ГК) являє собою молекулу, яка природним чином присутня майже у всіх типах тканин, але, якщо є рак, метаболізм HA може змінитися і сприяти його прогресуванню. У дослідженні також оцінювали зв'язок між HA і ферментами її синтезу з МЩМЗ і іншими особливостями мамографії і характеристиками пухлини. Сильний зв'язок був виявлений між низькою МЩМЗ і високою експресією HA і ферментів її синтезу. Крім того, відбулося різке зниження виживаності пацієнтів виключно у випадках, коли велика кількість HA поєднувалася з низькою МЩМЗ.

На додаток до дуже низьких показників МЩМЗ, було також показано, що наявність рецептора до епідермального фактору роста HER2, була прогностичним фактором для РМЗ, незалежно від широко використовуваного НПІ. Ці фактори були включені в новий прогностичний індекс, що називається Kuopio-Nottingham прогностичний індекс (KNPI), який має вищу прогностичну силу, ніж оригінальний НПІ.

Отримані дані свідчать про те, що показник щільності тканини МЗ несе в собі більш сприятливий прогноз і механізми розвитку раку відрізняються від прогресії і агресивності.

Автори вважають, що оскільки вимірювання щільності стає все більш поширеним, досвід лікарів буде збільшуватися, і показник МЩМЗ, буде використовуватися при прогнозуванні результату пацієнта.

Джерело

Прочитано, разів: 533
Ви тут: Home RSS-новини Низька мамографічна щільність молочних залоз погіршує прогнозування раку молочної залози