Роль загальних факторів розвитку ризику ER-позитивного та ER-негативного раку молочної залози

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Вівторок, 14 березня 2017 19:54

Роль загальних факторів розвитку ризику ER-позитивного та ER-негативного раку молочної залози

В роботі, опублікованій в Journal of the National Cancer Institute, вивчали роль загальних факторів ризику в розвитку ER-позитивного і ER-негативного раку молочної залози (РМЗ). Дослідження проливає світло на те, як вік, вага і стан менопаузи жінки впливає на її ризик розвитку РМЗ. Отримали наступні висновки.

Деякі клітини РМЗ містять рецептори, які споріднені до гормону естрогену, що стимулює ріст клітин РМЗ. ER-позитивні пухлини мають рецептори, які приєднують гормон естроген, в той час як ER-негативний РМЗ не має таких рецепторів на поверхні пухлинних клітин.

Первинна профілактика шляхом застосування гормональної терапії (селективні модулятори рецептора естрогену або інгібітори ароматази) блокує ефекти естрогену на тканини молочної залози, тому клітини не отримують сигнали гормону естрогену щоб рости і розмножуватися. Гормональна терапія призводить до зниження ризику розвитку естроген-рецептор-позитивних пухлин але не естроген-рецептор-негативних.

Більшість досліджень, присвячених вивченню ролі факторів ризику в розвитку РМЗ, вивчали ризик в цілому, а не для різного рецепторного статусу. Дослідження, які вивчали фактори ризику для пацієнток з різним статусом рецепторів естрогену були незначними і непослідовними в їх результатах. Велике проспективне когортне дослідження (BCSC) досліджувало ризик для ER-позитивного і ER-негативною інвазивного раку щодо поширених факторів ризику в залежності від віку і стану менопаузи жінки.

Було знайдено, що сімейна історія РМЗ першого ступеня споріднення, доброякісні захворювання молочної залози, і мамографічна щільність тканини молочної залози підвищують ризик як для ER-позитивного і ER-негативного інвазивного РМЗ, але рівень ризику варіював з віком. Виявлено, що жінки в постменопаузі, які страждають надмірною вагою або ожирінням, були так само схильні до підвищеного ризику і при ER-позитивному і ER-негативному статусі, в той час як жінки в пере/пременопаузі, які мали надмірну вагу або ожиріння, мали підвищений ризик ER-негативного РМЗ більшою мірою, ніж ER- позитивного. Жінки, що мали доброякісні ураження молочної залози з проліферативними змінами (розростання клітин, що вистилають протоки молочних залоз), мали найвищий ризик в дослідженні. Ці жінки мали високий ризик ER-позитивного раку.

Попередні дослідження показують, що жінки в пременопаузі, які мають надлишкову вагу або страждають ожирінням, не схильні до підвищеного ризику "предкліматерічного" РМЗ, тому що оцінка ваги здійснюється близько до моменту постановки діагнозу. Знайшли, що жінки в пременопаузі, які мають надлишкову вагу або страждають ожирінням, мають підвищений ризик розвитку РМЗ протягом наступних десяти років, і найбільший ризик ER-негативного РМЗ, який більш важко піддається лікуванню, ніж ER-позитивний РМЗ.

Пременопаузальний період охоплює величезний віковий розподіл - є підвищений ризик для жінок з надмірною вагою і у 20-ти річних, 30-ти річних?

Пременопаузальними були визначені жінки, які повідомили про менструації протягом останніх 180 днів, були в віці до 40 або здійснювали контроль народжуваності за рахунок користування гормонами. Періменопаузальні жінки не були впевнені, що їх останній менструальний період був 180-364 днів тому.

Існує зв’язок між зайвою вагою і підвищеним ризиком РМЗ.

У постменопаузальних жінок, які мають надлишкову вагу або страждають ожирінням, виявлено підвищений рівень циркулюючих естрогенів, які сприяють росту пухлини молочної залози. Пременопаузальні жінки, які мають надлишкову вагу або страждають ожирінням, мають високий рівень інсуліну в крові і інсуліноподібний фактор росту, як і хронічне запалення. Було висловлено припущення, що це є можливі механізми, за допомогою яких ожиріння збільшує ризик РМЗ у цих жінок.

Ці результати дають нову інформацію для жінок - які жінки піддаються підвищеному ризику ER-позитивного раку в порівнянні з ER-негативним РМЗ. Це буде сприяти дискусії з приводу превентивних заходів, таких як втрата ваги або можливість профілактики гормональної терапії.

Джерело

Прочитано, разів: 582
Ви тут: Home RSS-новини Роль загальних факторів розвитку ризику ER-позитивного та ER-негативного раку молочної залози