Самообстеження молочної залози
Версія для друку

Самообстеження молочної залози

(4 голосів)

Самообстеження молочних залоз, або регулярний самостійний огляд і пальпація (прощупування) молочних залоз жінкою — це широко рекомендована процедура, яка має за мету перевірку стану молочних залоз для якомога раннього виявлення симптомів і ознак захворювання, які можуть статися в молочних залозах. При спостереженні таких відмінностей слід негайно звернутися до спеціаліста, щоб з'ясувати їх природу. При цьому потрібно зберігати спокій і пам'ятати, що в значній кількості випадків зміни в молочних залозах не відносяться до онкологічного захворювання.

Слід зазначити, що існують розбіжності щодо визнання спеціалістами самообстеження скринінговим методом. Також неоднозначно оцінюється користь від проведення самообстеження, оскільки за результатами епідеміологічних досліджень [1,2] не виявлено ефективності цієї процедури щодо зменшення кількості смертельних випадків від раку молочної залози, проте, відмічено збільшення числа невиправданих біопсій та хірургічних втручань. До недоліків, що обмежують широке використання методу самообстеження, відноситься також збільшення у жінок, що застосовують процедуру, випадків невпевненості, неспокою, тривоги та депресії з приводу можливості захворіти, оскільки вони неоднозначно оцінюють ті зміни, які виявляють.

Спираючись на подібні наукові дані поважні і авторитетні міжнародні онкологічні організації — Всесвітня організація охорони здоров'я, Національний інститут раку США, робоча група США з профілактики, канадська робоча група з профілактичної медичної допомоги та інші не рекомендують самообстеження молочних залоз жінкам, незалежно від ступеня ризику виникнення у них раку молочної залози [3,4]. Існує, проте, і інший погляд на цю проблему. Так, фахівці [5] вважають самообстеження одним із важливих і необхідних кроків скринінгової стратегії, особливо у поєднанні з регулярним медичним обстеженням у лікаря та мамографією. Вони вважають, що близько 20% випадків виявлення захворювання на рак молочної залози відбувається під час медичного обстеження, а не мамографічного.

Таким чином, на сьогоднішній день регулярне самообстеження молочних залоз для загального користування розглядається спеціалістами скоріше як можливість більш уважного відношення до свого організму, вивчення його, усвідомлення, що є нормальним для кожної жінки, і можливість відчувати будь-які відмінності від свого звичайного стану.

Але одностайно доречною ця процедура вважається тільки для жінок, що знаходяться в групі високого ризику щодо раку молочної залози [6].
Щоб проводити самообстеження молочних залоз необхідно засвоїти техніку виконання самообстеження, мати практичні навички, та знати, з якою силою натискання потрібно проводити ті чи інші рухи. Зазвичай, рекомендують проводи її в позиціях стоячи, використовуючи дзеркало, а також в позиції лежачи горілиць і на боку. Наша презентація подає загальноприйняті підходи до проведення самообстеження і ви можете її переглянути (презентація).

Існують рекомендації щодо проведення самообстеження молочних залоз, в залежності від віку, а, отже, і гормонального стану жінки.

Самообстеження молочних залоз взагалі рекомендують розпочинати у 20-річному віці, через тиждень після початку менструації, тоді, коли зникнуть напруження і нагрубання залоз у зв'язку з гормональними перебудовами під час менструації. Рекомендується проводити його один раз на місяць. Якщо менструальний цикл у жінки нерегулярний, то потрібно вибрати один день ( наприклад перше число кожного місяця), який легко запам'ятати. Це відноситься і до жінок, які знаходяться у менопаузі або яким через хворобу видалено матку (зроблено гістеректомію). Вагітним жінкам і годувальницям також потрібно притримуватися такого режиму самоогляду. Найкращий час зробити самообстеження молочних залоз для жінок, що годують — після звільнення молочної залози від молока.

Література

1. Kösters JP, Gøtzsche PC. Regular self-examination or clinical examination for early detection of breast cancer (Review). The Cochrane Library 2008, №4. Режим доступу http://www.thecochranelibrary.com/

2. Weiss NS. Breast cancer mortality in relation to clinical breast examination and breast self-examination. Breast J. 2003 May-Jun;9 Suppl 2:S86-9.

3. Screening for Breast Cancer: Systematic Evidence Review Update for the US Preventive Services Task Force [Internet]. Режим доступу http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK36395/#ch1.s10

4. Harris R, Kinsinger LS. Routinely teaching breast self-examination is dead. What does this mean? J. Natl. Cancer Inst, 2002. 94 (19): 1420–1421. Режим доступу: http://www.breastcancer.org/symptoms/testing/types/self_exam

5. Spiegel TN, Hill KA, Warner E. The attitudes of women with BRCA1 and BRCA2 mutations toward clinical breast examinations and breast self-examinations. J Womens Health (Larchmt). 2009;18(7):1019-1024.

* Дана інформація не призначена для заміни консультації у лікаря. Автори не несуть жодної відповідальності за прийняті рішення на основі цієї інформації

Прочитано, разів: 4939 Останнє редагування Субота, 27 лютого 2016 14:16