Клінічна діагностика РМЗ

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Клінічна діагностика РМЗ

Клінічна діагностика РМЗ 8

clinical-breast-examДіагностичне обстеження відрізняється від скринінгового тим, що його застосовують для оцінки проблеми, яка вже існує (наприклад, вузликоподібного утворення або виділень із соска). Якісна діагностика — це дуже важливий етап шляху до повного одужання пацієнтки, від цього етапу залежить розробка плану лікування. Діагностика раку молочної залози (онкологічне обстеження), проведена на ранніх етапах розвитку хвороби, може забезпечити значне покращення результатів лікування, надасть можливість уникнути ускладнень і рецидиву хвороби.

Першим вирішальним кроком у веденні хворої на рак є постановка діагнозу на основі клініко-патологічного дослідження. На сьогоднішній день у спеціалізованих онкологічних медичних закладах проводиться комплексне обстеження пацієнток із застосуванням інструментальних та лабораторних методів дослідження: клінічні, рентгенологічні і патологічні обстеження для визначення ступеня поширення пухлини і клінічної стадії захворювання та двостороння пальпація молочних залоз і регіонарних (місцевих) лімфатичних вузлів спеціалістом.

Рентгенологічні дослідження включають двосторонні мамографію молочних залоз і регіонарних лімфатичних вузлів. УЗД молочних залоз пропонують пройти у молодому віці при щільній залозистій тканині молочної залози. МРТ молочних залоз не є рутинною процедурою, однак, може пропонуватися у випадках, пов'язаних з наявністю діагностичних проблем, наприклад, за умов щільної тканини молочної залози або залучення у пухлинний процес пахвових лімфовузлів. Патологічний діагноз повинен також базуватися на патоморфологічному дослідженні тканин, отриманих за допомогою товстоголкової біопсії, краще проведеної прицільно (стереотаксична), або, якщо це неможливо, принаймні, тонкоголкової (інспіраційної). Кінцевий патологічних діагноз повинен бути встановлений відповідно до рекомендацій ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я) та класифікації пухлин TNM. Після того, як поставлено діагноз і, по можливості, визначено ступінь поширення пухлини, має бути прийняте рішення щодо найбільш ефективного лікування раку в даних соціально-економічних умовах.

Діагностика раку молочної залози складається з двох етапів: це первинна діагностика та уточнена діагностика. До первинної діагностики відносять самообстеження пацієнтки та огляд пацієнтки лікарями інших (не онкологічної) медичних спеціальностей. Зазвичай під час проведення первинної діагностики спеціалісти збирають дані анамнезу — з'ясовують інформацію щодо перенесених і хронічних захворювань статевої системи, печінки, щитоподібної залози та інших органів і систем, що можуть викликати гормональні зміни в організмі; отримують дані стосовно гінекологічної та репродуктивної історії жінки; цікавляться спадковими випадками захворювання на рак та ін., а також проводять огляд пацієнтки і пальпацію. Виконуються загальний і біохімічний аналізи крові з оцінкою функції печінки і нирок, а також, за необхідності, визначення рівня гормонів, що характеризують менструальний статус.

Уже під час проведення якісної первинної діагностики аналіз виявлених змін дає змогу встановити попередній діагноз раку молочної залози на занедбаних стадіях. Але первинної діагностики буває недостатньо, щоб виявити захворювання на ранніх стадіях. У таких випадках необхідним є проведення інструментальних і лабораторних методів дослідження, тобто уточненої діагностики.

Методи діагностики раку молочної залози

Діагностика базується на даних трьох основних методів: клінічного, радіологічного і патоморфологічного. Клінічне дослідження включає фізикальне обстеження. Радіологічне обстеження — це білатеральна (двостороння) мамографія та ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз. За необхідністю виконується також мамографія зон лімфатичних вузлів (аксилографія), що розташовані поруч із молочними залозами (регіонарні), а також обстеження молочних залоз методом магнітно-резонансної томографії (МРТ). Патоморфологічний діагноз встановлюється після проведення трепан-біопсії та гістологічного й імуногістохімічного дослідження зразків тканин, отриманих з її допомогою.


Виявлення сигнальних лімфатичних вузлів

Лімфатичний вузол (або група вузлів), який розташований найближче до пухлини по ходу лімфатичних судин, які відводять від неї лімфу, який в першу чергу може затримувати пухлинні клітини, називають сигнальним або сторожовим.
Останнє редагування Понеділок, 10 серпня 2015

Дуктографія (галактографія) молочних залоз

Рентгенологічне дослідження протоків молочних залоз після введення в них контрастної речовини
Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014

Біопсія молочної залози

Метод діагностики, який дає змогуозволяє з великою точністювпевненістю підтвердити або виключити наявність злоякісних клітин ву тканинах молочної залози
Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014

Уточнення діагнозу в клінічній діагностиці раку молочної залози

Патоморфологічне дослідження. Імуногістохімічне дослідження на наявність пухлинних маркерів
Останнє редагування Понеділок, 28 квітня 2014

Мамографічне обстеження молочних залоз

Обстеження молочних залоз за допомогою рентгенівського випромінювання
Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014

Ультразвукове дослідження молочних залоз

Ультразвукове дослідження молочних залоз є одним з основних візуальних методів обстеження разом з мамографією
Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014

Магнітно-резонансна томографія молочних залоз

Технологія з використанням одночасно магнітного поля та радіохвиль для отримання детального 3-ох вимірного зображення
Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014

Фізикальне обстеження молочних залоз

Фізикальне обстеження молочних залоз дозволяє лікарю виявити будь-які незначні зміни у формі або контурі молочних залоз
Останнє редагування Субота, 27 лютого 2016
Повернутися до розділуСимптоми та діагностика РМЗ
Ви тут: Home Симптоми та діагностика РМЗ Клінічна діагностика РМЗ