Виявлення сигнальних лімфатичних вузлів

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Виявлення сигнальних лімфатичних вузлів

(1 Голосувати)

Якщо пацієнтці вже встановлено діагноз «рак молочної залози», то лікарем можуть бути призначені додаткові обстеження для з'ясування того, чи розповсюдився рак, а також щоб призначити необхідне лікування. Так, у випадку призначеного хірургічного лікування раку молочної залози перед лікарем постає питання видалення разом із пухлиною (Рис., г) регіонарних лімфатичних вузлів (Рис., а), що можуть мати метастази.

На сьогоднішній день доведено, що метастазування при злоякісних захворюваннях молочної залози йде послідовно від першого лімфатичного вузла до наступних. Такий лімфатичний вузол (або група вузлів), який розташований найближче до пухлини по ходу лімфатичних судин (Рис., в), що відводять від неї лімфу, і який у першу чергу може затримувати пухлинні клітини, називають сигнальним або сторожовим (Рис., б).

Відсутність метастазів у сигнальних лімфатичних вузлах значно знижує ймовірність (але за даними спостережень — не виключає повністю) виявлення метастазів у більш віддалених від пухлини вузлах, тканинах і органах. У таких ситуаціях для планування обсягу операції потрібно зробити біопсію сигнальних лімфатичних вузлів, щоб знати: чи задіяні лімфовузли (і які з них) в пухлинний процес і чи потрібно їх видаляти (тобто проводити лімфаденектомію).

Найчастіше, зважаючи на структурну будову молочної залози, такими сторожовими вузлами бувають пахвові (аксилярні) та парастернальні (внутрішня частина залози) лімфовузли. Виявлення метастазів у таких вузлах свідчить про необхідність розширення обсягу операції до стандартної лімфодисекції.

 

sentinel-lymph-nodes

а — лімфатичний вузол
б — сигнальний або сторожовий вузол
в — лімфатична судина
г — пухлина

Для того, щоб виявити такі сторожові лімфатичні вузли, використовують три методи їх маркування:

sentinel lymph nodes-01 1 За допомогою барвників (контрастний спосіб)
2 З використанням радіоізотопних методів
3 Комбінуючи ці підходи — барвник + ізотоп

За допомогою цих методів сигнальні лімфатичні вузли виявляють досить точно (у 80-96% пацієнтів).

Усі речовини вводяться підшкірно або в ділянку розташування пухлини перед операцією в різний час, в залежності від того, який саме підхід використовується, але так, щоб речовина накопичилась у сигнальному лімфовузлі. Такий вузол під час операції визначається або за забарвленням барвником, або, у випадку використання радіоізотопів, за допомогою приладів (детекторів).

Зазвичай сигнальні лімфатичні вузли направляють на термінове патоморфологічне дослідження, результати якого дозволяють вирішити питання (вже під час операції) про необхідність повної лімфодисекції.

У разі встановлення метастатичного ураження сторожового лімфатичного вузла рекомендовано проведення регіонарної лімфодисекції в повному обсязі, а за відсутності у такому вузлі ракових клітин реґіонарна ліфодисекція не проводиться.

Прочитано, разів: 2998 Останнє редагування Понеділок, 10 серпня 2015 10:03
Ви тут: Home Симптоми та діагностика РМЗ Клінічна діагностика РМЗ Виявлення сигнальних лімфатичних вузлів