Магнітно-резонансна томографія молочних залоз

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Магнітно-резонансна томографія молочних залоз

(0 голосів)

mrt-breast cancerМагнітно-резонансна томографія (МРТ) - це технологія з використанням одночасно магнітного поля та радіохвиль для отримання детального 3- вимірного зображення уявного поперечного перерізу внутрішньої частини тіла. Дослідження за допомогою МРТ абсолютно безпечне, оскільки не використовується рентгенівське опромінювання, а отже впливу радіації не відбувається. МРТ молочної залози може застосовуватися з різною метою, включаючи:

 • Cкринінгові обстеження жінок із високим ризиком захворювання на рак молочної залози (ризик вищий середнього через сімейний анамнез чи генну аномалію); (Детальніше- див. інформацію нижче)
 • Отримання додаткової інформації про підозрілу ділянку, виявлену за допомогою мамографії чи УЗД
 • Відстеження ймовірності виникнення (моніторинг) рецидивів після проведеного лікування раку молочної залози

У нашій країні цей метод не набув широкого використання як скринінговий у зв'зку з високою вартістю. Специфічність даного методу нижча, ніж у мамографічного обстеження. Основним недоліком залишається те, що інколи результати скринінгового обстеження молочної залози з використанням МРТ є помилковими, тобто обладнання виявляє певні підозрілі ділянки, в яких може виникнути онкологічне захворювання, але це припущення не підтверджується. Тому скринінгове обстеження молочної залози з використанням МРТ рекомендовано лише жінкам з високим рівнем ризику розвитку раку молочної залози або молодим жінкам з високою щільністю молочних залоз.

mrt-breast-cancer-02 mrt-breast-cancer-01

Проте у деяких випадках, з діагностичною метою, обстеження молочної залози за допомогою МРТ може надати додаткову інформацію про ділянку молочної залози, яка викликає підозри, або в ній виявлено пухлину.

 

До таких випадків належить:

 • Виявлення вогнищ розміром до 1 см, виявлення пухлини при накопиченні невизначених мікрокальцинатів
 • Підозра на розповсюдження пухлинного процесу на ретромамарну клітковину із залученням в нього передньої стінки грудної клітини
 • Обстеження пацієнтки з очевидним патологічним утворенням (тобто тим, що відчувається на дотик), яке не було виявлено на УЗД чи мамографії
 • Уточнення місця знаходження злоякісних клітин: чи це є певна зона їх розташування, чи вони «багатоцентрові», тобто розташовані в декількох ділянках молочної залози. Оскільки мастектомію (повне видалення молочної залози) призначають лише за умови «багатоцентрового» розташування злоякісних клітин, то з допомогою МРТ можна виявити точне місце зародження патологічного утворення в молочній залозі
 • Огляд другої молочної залози жінки для виявлення ознак онкологічного захворювання після того, як їй попередньо призначили діагноз онкологічного захворювання
 • Обстеження тканини молочних залоз жінок, які мали силіконові імпланти. Обстеження за допомогою МРТ може виявити протікання силіконових імплантів, оскільки силіконовий гель легко відрізнити від нормальної тканини молочної залози та від тканини грудної стінки
 • Обстеження у разі виражених больових відчуттів у молочних залозах
 • Дослідження молочних залоз дівчаток і молодих жінок, а також вагітних або у період лактації з підозрою на рак
 • Обстеження жінок з молочними залозами великих розмірів

МРТ молочної залози може бути особливо прийнятним для жінок з інвазивною формою раку молочної залози;
Після лікування раку молочної залози обстеження з використанням МРТ корисне для перевірки рубцевої тканини у жінок на предмет рецидиву після видалення пухлини за допомогою хірургічного втручання.

Обстеження молочних залоз за допомогою МРТ додатково рекомендують проводити у таких випадках:

 • Висока щільність молочних залоз, що робить результати мамографії недостатніми або недостовірними
 • Генетична схильність до виникнення пухлин репродуктивної системи
 • Якщо у пацієнтки діагностовано дольковий рак in situ
 • Якщо пацієнтка отримувала променеве лікування у випадку раку молочної залози

Слід наголосити, що МРТ молочної залози рекомендують проводити тільки в поєднанні з іншими видами обстежень, такими як мамографія чи УЗД.

Зрештою, обстеження інших частин організму за допомогою МРТ, таких як головний, спинний мозок чи кістки може бути корисним для людей, які мали метастатичну форму раку молочної залози (онкологічне захворювання, що поширилося за межі молочної залози на інші частини організму) або є підозра виникнення онкологічного захворювання. Наприклад, люди, які мають прогресивний біль у спині або біль, що призводить до слабкості чи оніміння рук та ніг, можуть пройти МРТ обстеження спини. Сканування допомогає виявити серйозні захворювання, наприклад, наявність пухлини спинного мозку чи метастазів.

Детальніше про скринінгове МРТ

Cкринінгове МРТ

Американське протиракове товариство (American Cancer Society - ACS) рекомендує щорічне скринінгове обстеження молочних залоз за допомогою мамографії та МРТ жінкам з високим ризиком захворювання на рак молочної залози. За даними ACS, до категорії високого ризику належать жінки, які мають:

 • Мутацію генів BRCA1 чи BRCA2
 • Близького родича (мати, батько, брат, сестра чи дитина) з мутацією генів BRCA1 чи BRCA2
 • Ризик захворіти на рак молочної залози, що підвищується протягом життя в залежності від результатів обстежень і на основі сімейного анамнезу
 • Променеву терапію грудної клітини за іншої форми онкологічного захворювання, наприклад, хвороба Годжкіна у віці 10-30-ти років
 • Генетичні захворювання, такі як синдром Лі-Фраумені та ін., або родичів, що мають такі захворювання

Організація ACS також рекомендує жінкам з помірно високим ризиком захворіти на рак молочної залози протягом життя поговорити з лікарем про додаткове (до щорічної мамографії) скринінгове обстеження з використанням МРТ. За даними ACS, до цієї категорії ризику належать жінки, які:

 • Дізналися про те, що ризик захворіти на рак молочної залози протягом життя збільшився в залежності від результатів обстежень і на основі сімейного анамнезу
 • Мають власну історію захворювання на рак молочної залози (протокова карцинома молочної залози, лобулярна карцинома молочної залози) або аномальні зміни клітин молочної залози, такі як гіперплазія молочних протоків, або гіперплазія молочних часточок
 • Мають досить щільну або нерівномірно щільну тканину молочних залоз, що виявлено під час обстеження з використанням мамографії

Якщо ви вважаєте, що є необхідність зробити скринінгове МРТ, то обговіріть це зі своїм лікарем. Ви маєте переконатися в тому, що у вас дійсно високий рівень ризику захворювання на рак молочної залози. Також вам необхідно обрати медичний заклад, де є обладнання для проведення скринінгового МРТ молочної залози.

Як виконується МРТ

Як виконується МРТ молочної залози

Для отримання зображень МРТ використовують прилади, що мають назву томографи. Для отримання більш чіткого виявлення вогнищ патологічного процесу в молочній залозі перед обстеженням пацієнтці вводять через крапельницю барвник для контрасту між здоровою та враженою тканинами. Барвник може мати токсичний вплив на нирки, тому лікар повинен про це інформувати пацієнтку і в разі необхідності провести попереднє обстеження нирок. Можливий деякий тимчасовий дискомфорт під час введення барвника.

Обстеження за допомогою МРТ для жінок репродуктивного віку бажано проводити на 7-14 день менструального циклу (тобто від початку менструації). Для обстеження молочних залоз за допомогою МРТ потрібно роздягнутися до пояса та лягти на живіт на м'яку платформу з отворами для молочних залоз. Кожен отвір для молочної залози оточений котушкою, яка передає сигнал до пристрою МРТ для створення зображення. Після цього платформа рухається в тунельний сканер МРТ. Відчуття магнітного поля чи радіохвиль відсутнє, але можна чути голосний звук, схожий на стукіт. Під час обстеження, що триває близько 30-45 хвилин, потрібно зберігати спокій. Для тих, хто страждає на клаустрофобію, в процесі обстеження можуть виникнути ускладнення, потрібно заздалегідь попередити персонал про необхідність вживання заспокійливого засобу. В деяких медичних закладах встановлено тунельний сканер МРТ із верхнім отвором для уникнення таких ускладнень.

Оскільки в томографах використовують сильні магніти, необхідно вилучити всі металеві предмети до початку обстеження: ювелірні прикраси, застібки, пояси, застібки-блискавки та ін. Необхідно попередити про наявність імплантатів із вмістом металу, наприклад, кардіостимулятора чи штучного суглоба.

Де можна пройти МРТ молочної залози

Де можна пройти МРТ молочної залози

Обстеження за допомогою МРТ краще робити в медичних закладах, де є:

 • Спеціальне обладнання для процедури МРТ, призначене для візуального відтворення стану молочної залози. Не всі медичні заклади мають таке обладнання, частіше зустрічається обладнання для МРТ голови, грудної клітини або черевної порожнини.
 • Можливість виконання біопсії (процедура з видалення зразка враженої тканини для дослідження) молочної залози з допомогою МРТ. Якщо під час обстеження за допомогою МРТ виявлено аномалії, то може виникнути потреба відразу зробити біопсію молочної залози з допомогою МРТ. В іншому випадку необхідно звернутися в медичний заклад, де є змога виконати таку процедуру.

Якщо лікар призначив пройти МРТ молочної залози для скринінгу, діагностики чи моніторингу захворювання, зверніться за допомогою в пошуку найкращого місця, де можна виконати всі вказані процедури.

Як виконується МРТ молочної залози
Прочитано, разів: 3367 Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014 13:18
Ви тут: Home Симптоми та діагностика РМЗ Клінічна діагностика РМЗ Магнітно-резонансна томографія молочних залоз