Ультразвукове дослідження молочних залоз

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Ультразвукове дослідження молочних залоз

(1 Голосувати)

ultrasoundУльтразвукове дослідження молочних залоз (УЗД) молочних залоз за принципом методу не відрізняється від такого ж обстеження, скажімо, черевної порожнини і є одним з основних візуальних методів обстеження разом з мамографією.

Під час застосування УЗД високочастотні хвилі проходять через молочну залозу, в результаті чого з'являється зображення на екрані приладу. Для проведення дослідження на молочну залозу розміщують пристрій, який випромінює звукові хвилі, що є складовою частиною ультразвукової техніки. Опромінення при цьому не відбувається. УЗД, на відміну від мамографічного дослідження, є цілком безпечним методом діагностики і може бути без обмежень рекомендоване матерям, які годують, і жінкам під час вагітності.

УЗД, як окремий скринінговий метод для виявлення захворювання на рак молочної залози, має свої переваги – висока інформативність, можливість багаторазового повторення за рахунок безпечності. Метод майже незамінний:

 • Для діагностики кістозних і солідних утворень
 • Для вивчення особливостей кровоносної системи всередині залози та її порожнин (УЗД-доплер)
 • Для вивчення розповсюдження процесу на лімфовузли
 • Для дослідження пухлинного вогнища у важкодоступних для мамографії ділянках

У цих випадках метод УЗД є доповненням іншого скринінгового методу обстеження. Тобто, якщо аномалію виявлено під час мамографії чи медичного обстеження, то УЗД є найкращим методом диференціальної діагностики (наприклад, доброякісна фіброаденома чи злоякісна пухлина), або це утворення, наповнене рідиною (наприклад, доброякісна кіста). Проте за допомогою УЗД неможливо виявити кальцинати чи класифікувати солідне ущільнення як злоякісну пухлину.

Для пацієнток віком до 30-ти років лікар може порекомендувати УЗД перед виконанням мамографії для оцінки очевидного ущільнення в молочній залозі (ущільнення, яке можна відчути на дотик). Такі зміни важко визначити за допомогою мамографії у молодих жінок, тому що, як правило, їх молочні залози більш пружні та містять багато часточок (вони «рентгенологічно щільні»).

Молочні залози жінок у зрілому віці містять більше жирової тканини, тому їх легше обстежувати за допомогою рентгенівських променів. Під час мамографічного обстеження залозиста тканина має щільний вигляд та біле забарвлення, схоже відображення має також і злоякісна пухлина, що й ускладнює діагностування. Більшість ущільнень у молочних залозах молодих жінок є доброякісними кістами або згустками нормальної залозистої тканини.

Таким чином, УЗД молочних залоз рекомендується для:

 • Діагностики кіст та інших новоутворень у молочних залозах, які були виявлені під час мамографічного або фізикального обстеження
 • Обстеження молочних залоз у матерів-годувальниць і вагітних жінок
 • Обстеження молочних залоз у жінок віком до 30-ти років
 • Обстеження грудних залоз у підлітків і дітей
 • Обстеження стану силіконових імплантів після реконструкції молочних залоз
 • Обстеження, що доповнює мамографічне дослідження
 • Моніторингу (відстеження) післяопераційної зони хірургічного лікування з приводу раку молочної залози на предмет виникнення рецидивів

Лікарі також можуть використовувати УЗД як додатковий інструмент для більш точного виявлення підозрілої ділянки молочної залози під час голкової біопсії.

Прочитано, разів: 3360 Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014 13:12
Ви тут: Home Симптоми та діагностика РМЗ Клінічна діагностика РМЗ Ультразвукове дослідження молочних залоз