Мамографічне обстеження молочних залоз

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Мамографічне обстеження молочних залоз

(3 голосів)

mammographyМамографія — це обстеження молочних залоз за допомогою рентгенівського випромінювання, яке проводиться на спеціально сконструйованих для цього апаратах, що звуться мамографами. Цей вид обстеження є найефективнішим (ефективність методу досягає 92%) і тому провідним методом ранньої діагностики будь-якої патології молочних залоз. Застосування методу дає змогу виявити вогнище пухлини розміром від 0,3 см. Існують два види мамографічного обстеження — скринінгове і діагностичне.

Скринінгове мамографічне обстеження роблять у жінок, які не мають наявних симптомів і ознак раку молочної залози, що підтверджується даними самообстеження і фізикального обстеження.

Діагностичне мамографічне обстеження використовується для того, щоб поставити діагноз захворювання молочної залози жінкам, які мають симптоми чи аномалії, виявлені під час фізикального обстеження, а також у результаті скринінгового мамографічного обстеження.

Для деяких пацієнток, наприклад, жінок, які мають імплантати молочної залози, необхідно мати більше зображень, які включають якомога більше тканин молочної залози, наскільки це можливо. Жінки, які вигодовують грудьми, також мають можливість пройти мамографічне обстеження, але воно може виявитися не таким точним тому, що тканина лактуючої молочної залози досить щільна.

У розвинених країнах Європи і в США всі жінки, старші 40-ка років, проходять обов'язкову процедуру щорічної рентгенівської мамографії, що дозволило значно знизити смертність від раку молочної залози (Hendrick RE, Smith RA, Rutledge JH, Smart CR. Benefit of screening mammography in women ages 40–49: a new meta-analysis of randomized controlled trials. J Natl Cancer Inst Monogr 1997; 22: 87–92). В Україні також усім жінкам, старшим 40-ка років, рекомендовано регулярне (1 раз на 2 роки) мамографічне обстеження.

Користь і перестороги

Користь і перестороги  мамографічного обстеження

Сучасне відтворюване мамографічне обстеження вперше було проведено лише в 1960 році [1], хоча рентгенівське обстеження як метод діагностики використовується досить давно. З моменту виникнення і першого застосування методу мамографії не припиняється дискусія вчених та лікарів щодо співвідношення «користь-небезпека» за використання методу мамографії у скринінгових обстеженнях [2].

mammography-breast-01Сучасне обладнання для мамографії (мамографи аналогові та цифрові) є безпечним і використовує найменші можливі дози опромінення, до того ж воно постійно технічно вдосконалюється.

Підраховано, що за використання аналогових мамографів середня поглинена доза опромінення молочної залози пацієнток під час проведення мамографії склала 1,5±0,5 мГр на знімок в одній проекції. Тобто, повна поглинена доза за дослідження, яке складається з 4 знімків, дорівнює 6 мГр. Опромінення молочної залози під час обстеження молочних залоз формує ефективну дозу в організмі, рівну 0,3 мЗв. Під час обстеження на цифрових мамографах доза опромінення знижується, порівняно з аналоговими.

Проте є висновки [3], що основне променеве навантаження на молочну залозу жінки формується не тільки за рахунок мамографії, а також під час інших видів рентгенологічних досліджень, за яких молочна залоза потрапляє в поле опромінення. В основному це стосується обстежень легень і хребта.

Значна частота таких рентгенологічних обстежень, особливо легені, посилює радіаційний вплив на пацієнтку і висуває певні вимоги радіаційної безпеки під час їх виконання. Дослідження доз опромінення в дитячому віці лише підтвердили отримані дані. Виявлено, що в цілому доза опромінення молочної залози у жінок (якщо її брати за 100%) формується як за рахунок проведення безпосередньо мамографії, за умов регулярного проходження обстежень (65%), так і у випадку опромінення молочних залоз під час проведення інших видів рентгенологічних досліджень (35%), у тому числі органів грудної клітини (24%).

Але розуміючи небезпечність опромінення при будь-якому виді рентгенологічного обстеження, варто дослухатися до висновків, зроблених у результаті 20-річних досліджень такого авторитетного й поважного у світі медичного і наукового центру США, як Національна рада із захисту від радіації та вимірювань (National Council on Radiation Protection and Measurements (NCRP).

У них говориться, що на сьогоднішній день «мамографія в поєднанні з фізикальним обстеженням є методом вибору для раннього виявлення раку молочної залози. Інші методи не повинні бути замінені на мамографію в діагностичних або скринінгових обстеженнях, але вони можуть бути корисним доповненням у конкретних діагностичних ситуаціях» [4]. Такі висновки зроблено, зважаючи на ту ефективність і користь мамографії у ранньому виявленні раку молочної залози, що є запорукою ефективного лікування і збереження життя пацієнток.

Мамографічне обстеження

Як проводиться мамографічне обстеження

mammography-breast-02Для проходження рентгенологічного обстеження молочних залоз не потрібна спеціальна підготовка. Обмеження є щодо використання перед процедурою дезодорантів та існують вимоги звільнити молочні залози від посторонніх предметів (пірсинг), якщо вони є.
Зазвичай жінкам молодшої вікової групи (до менопаузи) рекомендують проходити обстеження в першу фазу менструального циклу, тобто на 5-12 день після першого дня початку менструації), жінкам у менопаузі обстеження можна робити будь-коли.

Для мамографічного обстеження молочну залозу затискають між двома пластинами, щоб розрівняти та розпластати тканину. Така процедура може спричинити дискомфорт протягом певного моменту, але це необхідно для якісного і чіткого зображення мамограми. Стискання триває лише кілька секунд. Уся процедура обстеження триває в середньому 20 хвилин. Зображення тканини молочної залози (мамограма) отримують у чорно-білому кольорі на відрізку плівки (аналогова мамографія) чи на екрані комп'ютера (цифрова мамографія), яке можна буде прочитати чи розтлумачити за допомогою радіолога (лікар, що має кваліфікацію в тлумаченні зображень рентгену, ультразвуку, МРТ та ін. подібних досліджень).

Значна кількість медичних установ не пропонує цифрове мамографічне обстеження, але воно починає використовуватися дедалі ширше, тому що має певні переваги щодо можливості скорегувати на екрані комп'ютера розмір зображення, яскравість чи контрастність для того, щоб чіткіше розгледіти деталі на мамограмі. Цифрові зображення можна також надіслати до інших медичних закладів електронною поштою для того, щоб отримати консультацію іншого фахівця-мамолога (лікар, який спеціалізується на захворюваннях молочної залози). Отримані знімки або файли із записами знімка потрібно зберігати і надати лікарю під час повторного регулярного обстеження для можливості порівняння.

Що виявляє лікар

Що виявляє лікар з результатів мамографічного обстеження

mammography-breast-04Мамографічне зображення молочної залози — це сумарне площинне зображення всіх елементів структурної будови молочної залози, тому існує безліч індивідуальних варіантів мамограм. Усе це значно ускладнює задачу лікаря з виявлення найменших ознак патології.

Слід відзначити, що на мамограмі шкіра молочної залози має вигляд тоненької (до 2 мм товщиною) тіні, підшкірна жирова тканина і жир, що заповнює молочну залозу, — світлого поля, на фоні якого спостерігаються тіні судин і фіброзних зв'язок, що підтримують залозу, сполучна тканина — щільної гомогенної тканини. Тобто різні елементи структурної будови нормальної молочної залози жінки матимуть своє специфічне відображення на мамограмі.

В залежності від індивідуальної будови молочних залоз існує значна відмінність отриманих знімків. Незважаючи на таку відмінність у картинках, можна розподілити мамограми на структурні підтипи. Так, умовно виділяють:

1 Жировий, або інволютивний тип (коли молочна залоза має незначну кількість самої залози, а в основному в ній присутня жирова тканина, то така мамограма на вигляд прозора) — такий тип зустрічається в основному у жінок похилого віку, але інколи характерний і для молодих;

2 Залозисто-фіброзний тип (на мамограмі спостерігається майже однорідне інтенсивне затемнення значної площі залози, яке свідчить про значну кількість залозистої тканини; добре видно також жирову тканину і фіброзні зв'язки, що підтримують залозу) — такий тип характерний для молодих жінок;

3 Змішаний тип (може спостерігатися у жінок будь-якої вікової категорії і характеризується різноманіттям співвідношень залозистої, жирової і сполучної тканин).

Інколи на мамограмі можна спостерігати і лімфатичні вузли — аксилярні та інтрамамарні, що мають вигляд овальних або округлих тілець із просвітленням всередині за рахунок жирової тканини. Зміна форми і розмірів лімфовузлів відбувається внаслідок патологічних процесів.

Які зміни в молочній залозі (окрім пухлини) можна побачити на мамограмі

mammography-breast-05Кальцинати (макрокальцинати і мікрокальцинати) — незначні мінеральні відкладенняпоклади в тканині молочної залози, які вважають дегенеративними змінами структур молочної залози внаслідок запалення, старих травм та інше. На мамограмі — це незначні білі плями. Близько половини жінок, старших 50-ти років, і приблизно 1 з 10 жінок, молодших 50-ти років, мають кальцинати. Вважають, що макрокальцинати не є супутниками онкологічного захворювання, щодо мікрокальцинатів думки вчених з цього приводу не збігаються. Якщо наявність кальцинатів викликає підозри щодо виникнення онкологічного захворювання у молочній залозі, то призначають подальше дообстеження.

Патологічні утворення: кісти (не злоякісні, наповнені рідиною пухирці) та не злоякісні солідні пухлини (такі, як фіброаденома) за певних умов можуть стати причиною онкологічного захворювання.

Для радіолога важливо мати доступ до результатів попередніх мамографічних обстежень пацієнтки. За попередніми результатами можна визначити, чи відбулися зміни з патологічними утвореннями чи кальцинатами впродовж років. У випадку стабільного, без змін стану утворення це може означати доброякісну форму патологічного утворення, що не вимагає біопсії.

Література

1. Egan RL. Experience with mammography in a tumor institution: evaluation of 1,000 studies. Radiology 1960; 75: 894–900.
2. O.W.Linton,, D.A.Schauer. Mammografy: better, safer, and more effective? Radiobiology, 2006,240(1), 3-5.
3. Белавина Е.А Организационно-методическое обеспечение лучевой диагностики и профилактики рака молочной железы у женщин в Санкт-Петербурге. Дис. соиск. канд. мед. наук, 2006 — 147 c.
4. National Council on Radiation Protection and Measurements. A guide to mammography and other breast imaging procedures. NCRP report no. 149. Bethesda, Md: National Council on Radiation Protection and Measurements, 2004. Режим доступу http://NCRPpublications.org

Прочитано, разів: 6510 Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014 13:06
Ви тут: Home Симптоми та діагностика РМЗ Клінічна діагностика РМЗ Мамографічне обстеження молочних залоз