Біопсія молочної залози
Версія для друку

Біопсія молочної залози

(2 голосів)

biopsy-breast-cancerБіопсія молочної залози — це метод діагностики, який дає змогу з великою точністю підтвердити або виключити наявність злоякісних клітин у тканинах молочної залози, тому що під час біопсії відбувається забір зразків тканин із підозрілого місця в молочній залозі для подальшого патоморфологічного дослідження.

Біопсія не є негайним процесом, є можливість самостійно встановити час її проведення, але для душевного спокою більшість пацієнток бажають виконати біопсію якомога швидше. Ймовірно, ви будете дуже стурбовані тим, що вам призначена біопсія молочних залоз. Проте 80% жінок після біопсії дізнаються, що у них немає злоякісного новоутворення — врахуйте цей обнадійливий факт!

Лікар може порекомендувати проведення біопсії у наступних випадках:

  • Під час виявлення підозрілих ущільнень у молочній залозі
  • На мамограмі виявлені мікрокальцинати або нетипові новоутворення
  • Під час проведення УЗД молочних залоз виявлені підозрілі нетипові утворення
  • У полі соска наявні скоринки або лущення, виразки шкіри молочної залози або кров'янисті виділення з соска

Перед процедурою біопсії, за бажанням, ви можете попросити лікаря переглянути результати попередніх обстежень (мамографія, УЗД, МРТ), показати проблемну ділянку, пояснити, який і чому саме такий різновид біопсії вам призначили, повідомити, коли і як ви можете дізнатися про результати біопсії.
Через деякий час лікар повинен показати вам результати патоморфологічного дослідження, в яких буде пояснюватися, що було виявлено.

Перед проведенням біопсії також попередьте лікаря, якщо: у вас алергія; ви вживали за останні 7 днів аспірин; вам призначали лікарські препарати-антикоагулянти; ви не можете довго лежати на животі.

Залежно від розміру, локалізації або інших характеристик підозрілої ділянки в молочній залозі призначають один із наступних різновидів біопсії:

Тонкоголкова

Тонкоголкова аспіраційна біопсія

Тонкоголкова аспіраційна біопсія — найменш травматичний, найшвидший і найпростіший спосіб забору тканин для оцінки патологічних утворень у молочній залозі.

Під час цієї процедури лікар направляє у підозрілу ділянку надзвичайно тонку голку (набагато тоншу тих, які застосовують для ін'єкцій або забору крові з вени). Голка приєднана до спеціального шприца, за допомогою якого лікар забирає з підозрілої ділянки зразки рідини і клітин.

Якщо за допомогою цього методу не вдалося отримати достатньо матеріалу для підтвердження або виключення діагнозу рак молочної залози — призначається інший різновид біопсії.

biopsy-01

 

Товстоголкова

Товстоголкова біопсія (трепан-біопсія)

Застосовується більш товста ріжуча голка, ніж при тонкоголковій біопсії або пункційний пістолет.

За необхідності процедура проводиться під дією анестетика (місцеве знеболення).

Цей різновид біопсії дає змогу отримати зразок (або декілька зразків) тканини розміром у рисове зернятко. Перевага методу полягає в отриманні дослідного зразка більшого розміру, що дозволяє більш точно встановити діагноз.

biopsy-02 biopsy-03

 

Стереотаксична

Стереотаксична біопсія

Сучасні способи візуалізації, такі як мамографія, УЗД або МРТ, часто застосовують для точної орієнтації голки у заборі матеріалу з підозрілої ділянки в молочній залозі.

Стереотаксична біопсія виконується за допомогою мамографів із стереотаксичними приставками, які дають змогу проводити прицільну пункційну біопсію, якщо є підозра на пухлини на найбільш ранніх стадіях розвитку (рак in situ), а також за наявності мікрокальцинатів і опосередкованих ознак злоякісного росту.

Під час проведення процедури пацієнтка зазвичай лежить долелиць на спеціальному столі (як показано на малюнку).

Молочна залоза фіксується між двома касетами (пластинками) мамографа, реєструється мамограма для точної локалізації підозрілої ділянки, через невеликий розріз (5-7 мм) в місці підозрілої ділянки вводиться голка для забору зразків тканин. За необхідності процедура проводиться під дією анестетика (місцеве знеболення).

biopsy-04

 

УЗД

Біопсія під контролем УЗД

Біопсія під контролем УЗД відрізняється від стереотаксичної біопсії лише тим, що для точного відтворення зображення внутрішніх структур молочної залози використовують метод УЗД, під час проведення якого пацієнтка лежить горелиць.

Для отримання чіткого зображення і для того, щоб розтягнулися м'язи, пацієнтку можуть попросити покласти руку за голову, з того боку, де буде проводитись процедура.

За необхідності процедура проводиться під дією анестетика (місцеве знеболення).

biopsy-05

МРТ

Біопсія під контролем магнітно-резонансної томографії (МРТ)

Для точної візуалізації внутрішньої структури молочної залози використовується МРТ, що дає змогу отримати велику кількість зображень внутрішньої будови молочної залози у декількох площинах, на основі яких будують її 3D-модель.

Під час процедури пацієнтка лежить долелиць на спеціальному столі. В підозрілій щодо можливого новоутворення ділянці молочної залози робиться розріз (5-7 мм), через який вводиться спеціальна голка для забору тканин.

За необхідності процедура проводиться під дією анестетика (місцеве знеболення).

biopsy-06

 

Вакуумна

Вакуумна біопсія

Вакуумна біопсія — малоінвазивна (малопошкоджуюча) біопсія молочної залози, є новим способом виконання біопсії молочної залози.

На відміну від пункційної біопсії, що виконується кількома введеннями голки через шкіру, при вакуумній біопсії використовують спеціальний одноразовий зонд.

Під час цієї процедури можна видалити більше тканини для зразка, ніж під час пункційної біопсії. Впродовж процедури пацієнтка лежить долелиць на спеціальному столі.

Процедуру роблять під дією місцевої анестезії (місцеве знеболення).

biopsy-07

Для більш точного спостереження місця знаходження зонда використовується метод мамографії або УЗД. Шляхом застосування вакууму вилучають тканину в зонд. Ріжучий апарат видаляє зразок тканини, а потім переносить і розміщує його в певний відділ зонда. Хірург чи радіолог має змогу взяти інший зразок завдяки обертанню зонда.

Це може повторюватися від 8 до 10 разів, тож зразки можна взяти з різних частин враженої ділянки.

 

Хірургічна

Хірургічна біопсія (ексцизійна)

Хірургічна біопсія (ексцизійна) — видалення всього новоутворення в молочній залозі шляхом проведення хірургічної операції. Зазвичай ексцизійна біопсія проводиться до хірургічного лікування.

Ексцизійна біопсія є найбільш травматичним методом обстеження. Під час видалення для подальшого аналізу підозрілих новоутворень або ділянок молочної залози в цих зонах може бути залишений невеликий металевий маркер (пластинка або дротик).

Це робиться для того, щоб у майбутньому легко можна було визначити місце проведення біопсії, спостерігати за цією зоною, або для проведення додаткового видалення тканин. Пластинка залишається в молочній залозі і не шкодить організму. Під час наступних хірургічних втручань пластинку видаляють.

biopsy-08

 

Що слід очікувати після біопсії

Після проведення будь-якого виду біопсії, окрім хірургічної (ексцизійної) біопсії, ви зможете протягом доби повернутися до нормального способу життя. Для усунення больових відчуттів можуть бути призначені анальгетики (препарати, що зменшують біль), крім аспірину, пов'язка і сухий холодний компрес на місце проведення біопсії.

Після хірургічної (ексцизійної) біопсії в місці її проведення накладають шви, за якими потрібен медичний догляд. Також у цій ділянці можливе утворення синців та/або набряку, які зникнуть через декілька днів. Потрібно уникати різких рухів, щоб попередити можливу кровотечу.

Можливі ускладнення, пов'язані з проведенням процедури біопсії: синці і набряк молочних залоз; кровотеча в місці проведення біопсії; інфекційне запалення в місці проведення біопсії; зміна форми молочної залози.

Необхідно терміново повідомити свого лікаря, якщо у вас з'явились ознаки розвитку інфекційного захворювання: почалася лихоманка, місце проведення біопсії почервоніло і стало гарячим на дотик, або з'явилися підозрілі виділення в місці проведення біопсії.

Прочитано, разів: 5540 Останнє редагування Четвер, 17 квітня 2014 13:26