Побічні ефекти хіміотерапії
Версія для друку

Побічні ефекти хіміотерапії

(1 Голосувати)

chemotherapy

Хіміотерапія (ХТ) руйнує ракові клітини у зв'язку з тим, що дія хіміопрепаратів спрямована на клітини, які швидко діляться. Проте нормальні клітини організму також характеризуються швидким ростом (у першу чергу, це клітини крові, шлунково-кишкового тракту, нігтів, волосся тощо), тому застосовані у ХТ препарати діють і на них. Здорові/нормальні клітини організму відновлюються після уражень, спричинених ХТ, а пухлинні клітини, навпаки, не здатні до такого самовідновлення.

Побічні ефекти, що можуть розвинуться внаслідок ХТ, залежать від схеми, кількості призначених препаратів, тривалості захворювання, а також загального стану здоров'я пацієнтки. При цьому необхідно зауважити, що побічні ефекти також є індивідуальними, можуть різнитися у хворих навіть у випадку отримання ними однакових схем ХТ. Задля пом'якшення дії побічних ефектів ХТ застосовують додаткові препарати, так звану «терапію супроводу».

До найбільш типових побічних ефектів відносять анемію/еритроцитопенію, зміну ваги, діарею, нудоту, блювоту, інфекційні ускладнення, швидку втомлюваність, погіршення пам'яті, проблеми з фертильністю, менопаузу і симптоми менопаузи, сухість піхви, ламкість волосся та/чи нігтів, порушення смаку та сприйняття запахів.

До більш рідкісних, але серйозніших побічних ефектів відносять втрату кісткової маси/остеопороз, проблеми з серцем, порушення зору, сльозотечу, полінейропатію. Так, ХТ може сприяти розвитку остеопорозу (розрідженню і послабленню кісткової тканини).

У крові жінок під час постменопаузи міститься недостатньо гормонів, що беруть участь у формуванні кісткової структури (зокрема, естрогени), в результаті чого підвищується ризик розвитку переломів.

У жінок під час пременопаузи ХТ може викликати тимчасову зупинку функціонування яєчників, що сприяє ослабленню кісткової тканини.

Зокрема, такий ефект стосується комбінації хіміопрепаратів схеми CMF (циклофосфамід + метотрексат + фторурацил). Також таксотер здатний спричиняти дратівливу дію на слізні протоки і викликати надмірну сльозотечу. Адріаміцин може мати токсичну дію на серце. Для того, щоб уникнути цього ефекту або зробити його мінімальним, препарат застосовується в безпечних дозах. У дуже рідкісних випадках циклофосфамід може викликати лейкемію. Препарати групи таксанів іноді чинять шкідливу дію на нервові волокна в ділянці кисті і стоп, викликаючи полінейропатію, яка може тривати кілька місяців. Це явище може бути тимчасовим або й постійним.

Більшість побічних ефектів ХТ зникає невдовзі після закінчення ХТ. Однак деякі з них проходять протягом кількох місяців або й тривалішого часу.

Прочитано, разів: 3318 Останнє редагування Субота, 27 лютого 2016 14:27