Променева терапія
Версія для друку

Променева терапія

(0 голосів)

radiation-therapyЗагальні відомості, які необхідно знати про променеву терапію (ПТ):

 • ПТ — метод цілеспрямованого впливу на пухлину для знищення ракових клітин, які могли залишитися після операції.
 • ПТ проводиться в ділянці локалізації пухлини або в місцях, де знаходяться метастази.
 • Вплив радіації на організм безболісний, проте з часом може виникнути відчуття дискомфорту.
 • Одним із видів ПТ є зовнішній вплив радіації на тканини, причому в результаті опромінення вони не стають радіоактивними.
 • Зазвичай лікування проводиться протягом 5 днів на тиждень, а сам курс може тривати до 7 тижнів.
 • Оскільки сеанс опромінення триває всього 30 хвилин на день, то пацієнтка може вести звичний спосіб життя.
 • Зазвичай опромінення не призводить до випадіння волосся, якщо тільки ПТ спеціально не спрямована на ділянку голови.
 • У ділянці опромінення шкіра з часом може стати рожевою, або почервоніти, або потемніти, а також дратівливою і чутливою. Для полегшення цих симптомів застосовують спеціальні креми та медикаменти.
 • Під час проведення курсу ПТ у пацієнтки може виникнути відчуття втоми, яке триває від декількох тижнів до декількох місяців, а після закінчення лікування проходить.
 • Більшість побічних ефектів ПТ тимчасові.
 • ПТ значно знижує ризик виникнення рецидиву РМЗ після операції.

Послідовність проведення курсу ПТ залежить індивідуально від конкретної ситуації. Комбінації послідовностей різних методів лікування з курсом ПТ наступні:

1 Хірургічне втручання – ХТ – ПТ – ГТ
2 Хірургічне втручання – ПТ – ГТ
3 ХТ, ТТ або ГТ – хірургічне втручання – ПТ – ГТ

Загальна інформація

Показання до призначення ПТ

ПТ рекомендована майже у всіх випадках після органозберігаючих операцій на ранніх стадіях РМЗ, розмірі пухлини більше 4 см, одному вогнищі локалізації пухлини, видаленні пухлини з чіткими межами.

Після мастектомії ПТ рекомендована, якщо у пацієнтки наявний хоча б один із факторів, пов'язаних з високим ризиком рецидивування, а саме: розмір пухлини більше 5 см, інвазія лімфатичних каналів і кровоносних судин у молочній залозі, на межах видаленої тканини виявлено пухлинні клітини, ураження одного чи більше лімфатичних вузлів, інвазія шкірного покриву (у випадку місцево розповсюдженого чи запального РМЗ).

Протипоказання до застосування ПТ

 • Якщо пацієнтка вже отримала курс ПТ, проте в тій же ділянці виникає рецидив пухлини, можна чи не можна проводити повторно ПТ залежить від дози, яку пацієнтка вже отримала.
 • Якщо потрібно проведення ПТ в іншій ділянці, наприклад, з приводу метастазу, то опромінення можна проводити в повній дозі.
 • Якщо наявні супутні захворювання сполучної тканини (наприклад, червоний вовчак, системний васкуліт, склеродермія та ін.), при яких дуже підвищена чутливість до радіації.
 • Якщо пацієнтка вагітна.
 • Якщо за якихось обставин пацієнтка не може проходити щоденний курс ПТ.

Загальні протипоказання до призначення ПТ згідно із Стандартами лікування хворих на РМЗ: 

 • Тяжкий стан хворої внаслідок декомпенсованих порушень функції печінки, нирок
 • Стійка лейкопенія, анемія
 • Масивні метастази в печінку, легеню

Доза радіації

Одиниця радіації — це Рад або Гр, 1 Рад=0,01 Гр, у ПТ застосовують сГр. Щоденна доза опромінення також називається фракцією, так як кожна доза опромінення — це частина, фракція всієї призначеної дози. Зазвичай під час кожного сеансу пацієнтка отримує 180-200 Рад або сГр. Протягом курсу опромінення всієї молочної залози та/або лімфовузлів звичайна доза радіації протягом 5 тижнів становить 4500-5000 Рад. Крім того, додатково лікар може призначити ще 1000-2000 Рад протягом тижня для посилення ефекту. При частковому опроміненні молочної залози або внутрішньому опроміненні доза радіації становить 3400 Рад протягом тижня.

Загальна кількість радіації, що застосовується при ПТ хворих на РМЗ, залежить від таких факторів, як: розмір пухлини, чистота країв висіченої пухлини, гістологічні особливості пухлини, ураження лімфовузлів, тип виконаного оперативного втручання (мастектомія або органозберігаюча операція), тип опромінення (зовнішнє або внутрішнє опромінення). При проведенні ПТ метастазів доза радіації залежить ще і від інших факторів, найчастіше призначається доза 3000 Рад протягом двох тижнів або 3750-4000 Рад протягом трьох тижнів.

Стандарті лікування

Відповідно до стандартів лікування хворих на РМЗ особливості дозування ПТ та зон опромінення наступні

Передопераційна (неоад’ювантна) ПТ. Застосовується у комплексному лікуванні III стадії:

 • Зони опромінення — молочна залоза (СВД=40-45 Гр)
 • Пахвові лімфатичні вузли (СВД=40 Гр)
 • Парастернальна та надключична ділянки (СВД=40-45 Гр)

Післяопераційна (ад’ювантна) ПТ. Застосовується після радикальних операцій:

 1. У комплексному лікуванні І-IIb стадій у випадку органозберігаючої операції, парастернальна ділянка опромінюється у випадку локалізації пухлини у внутрішньому квадранті молочної залози: зони опромінення — молочна залоза (СВД=40 Гр), ложе пухлини, у випадку маркування його під час операції, (СВД=40 Гр), пахвова ділянка (СВД=40 Гр), парастернальна та надключична ділянки (СВД=0-45 Гр)

 2. У комплексному лікуванні І-IIb стадій у випадку органозберігаючої операції: зони опромінення — молочна залоза (СВД=40 Гр), післяопераційний рубець (СВД=40 Гр), пахвова ділянка (СВД=40 Гр), парастернальна (в разі локалізації пухлини у внутрішньому квадранті молочної залози) та надключична ділянки (СВД=40-45 Гр)

 3. У комплексному лікуванні І-ІІb стадій у випадку виконання радикальної мастектомії: зони опромінення — післяопераційний рубець (СВД=40 Гр), пахвова ділянка (СВД=40 Гр), парастернальна (в разі локалізації пухлини у внутрішньому квадранті молочної залози) та надключична ділянки (СВД= 0-45 Гр).

Післяопераційна (ад’ювантна) ПТ. Застосовується після паліативних операцій на IV стадії:

 • Зони опромінення — рубець і всі шляхи лімфовідтоку (СВД=40-45 Гр), а також кісткові ураження (РВД=4 Гр, СВД=24 Гр або при РВД=3 Гр, СВД=30 Гр)

Самостійна променева терапія.Проводиться в разі протипоказань до операції на стадіях І-IIІ за радикальною програмою:

 1. І етап СВД=40-45 Гр на молочну залозу і шляхи лімфовідтоку
 2. II етап СВД=60-65 Гр на молочну залозу з урахуванням першого етапу

Променева терапія в схемах хіміопроменевого лікування. Проводиться в разі протипоказань до операції на стадії ІІ-ІII за радикальною програмою:

 1. І етап СВД=40-45 Гр на молочну залозу і шляхи лімфовідтоку; двотижнева перерва, коли проводять I курс ПХТ
 2. II етап СВД=60-65 Гр на пухлину з урахуванням І етапу із зменшенням поля опромінення на зони реґіонарних метастазів 40-45 Гр

де СВД — сумарна вогнищева доза, РВД — разова вогнищева доза.

Прочитано, разів: 4028 Останнє редагування П'ятниця, 19 грудня 2014 16:22