Видалення сигнальних («сторожових») лімфовузлів

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Видалення сигнальних («сторожових») лімфовузлів

(0 голосів)

Видалення сигнальних («сторожових») лімфовузлів

Для профілактики розвитку післяопераційної лімфедеми в останні роки відмовилися від тотальної лімфодисекції в ході радикальної мастектомії і обмежуються видаленням сигнальних («сторожових») лімфовузлів.

Свою назву сигнальні («сторожові») лімфовузли отримали тому, що вони першими реагують на проникнення в них ракових клітин і є першим бар'єром на шляху відтоку лімфи з тканини молочних залоз. Під час видалення сигнальних лімфовузлів хірург шукає найближчі до ураженої раком молочної залози лімфовузли. Якщо у жінки інвазивний РМЗ, тобто коли ракова пухлина інфільтрує здорові тканини і потрапляє в лімфу, сигнальні лімфовузли стають першим бар'єром на шляху пухлинних клітин.

Для того, щоб виявити лімфовузли, перед операцією вводять у ділянку пухлини, під шкіру, контрастну речовину: радіоактивний препарат чи барвник (зазвичай метиленовий синій) або й обидва препарати відразу. Контраст потрапляє в лімфатичні судини, а по них – у лімфовузли. Останні фарбуються синім кольором або виявляються під час радіоізотопної сцинтиграфії. Таким чином хірург бачить хід лімфатичних судин і лімфовузли: сигнальні й реґіонарні. Висічені лімфовузли обов'язково досліджує патолог.

Видалення сигнальних лімфовузлів – це прекрасний вибір для жінок із ранніми стадіями інвазивного РМЗ, що мають низький ризик ураження лімфовузлів.

Іноді на підставі фізикальних даних, даних рентгенологічного дослідження або розміру пухлини виникає підозра на ураження лімфовузлів. При цьому основне питання вже буде не «чи уражені лімфовузли раком?», а «скільки саме лімфовузлів уражено?» У цьому випадку методом вибору стає стандартна пахвова лімфодисекція.

Операція видалення сигнальних лімфовузлів не показана у наступних випадках:

- якщо є вірогідність ураження раковими клітинами самого лімфовузла;

- якщо пацієнтка перенесла будь-яке оперативне втручання, що порушує нормальний лімфовідтік;

- якщо вік пацієнтки більше 50 років;

- якщо хвора пройшла курс неоад'ювантної (передопераційної) ПТ або ХТ.

Видалення одного або декількох сигнальних лімфовузлів дає змогу досить точно оцінити стан решти лімфовузлів у пахвовій ділянці в пацієнток з відносно малими розмірами пухлини (не більше 2 см), якщо перед операцією не було збільшених лімфовузлів. Доведено, що ефективність цього варіанту операції така ж, як і при традиційній пахвовій лімфодисекції.

Основним недоліком видалення сигнальних лімфовузлів є те, що в разі виявлення в них пухлинних клітин іноді доводиться вдаватися до повторної операції та додаткових методів лікування – ПТ. Тому багато лікарів більше схиляються до традиційної лімфодисекції з метою уникнення додаткових втручань. Це вимагає більш ретельного підбору показань до видалення сигнальних лімфовузлів у кожному конкретному випадку. Якщо є досить високий ризик ураження лімфовузлів, рекомендується проведення традиційної пахвової лімфодисекції.

Прочитано, разів: 4247 Останнє редагування П'ятниця, 19 грудня 2014 16:16
Ви тут: Home Лікування РМЗ Хірургічне лікування Видалення сигнальних («сторожових») лімфовузлів