Органозберігаючі операції

Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України

Первинна профілактика, діагностика і лікування хворих на рак молочної залози

Органозберігаючі операції

(0 голосів)

surgical-treatment

Органозберігаючі операції полягають у тому, що після них залишається частина молочної залози. Обсяг частини молочної залози, що видаляється, може бути різним.

Ви могли чути від хірургів такі назви, як: ексцизійна біопсія, лампектомія, часткова мастектомія, реексцизія (повторне вирізання), квадрантектомія і секторальна резекція.

Під туморектомією розуміють видалення тільки первинного вогнища без обширного вирізання незмінених тканин із гістологічним підтвердженням повного видалення пухлини (оцінка країв резекції). Наприклад, при квадрантектомії видаляється цілий квадрант — чверть молочної залози, при секторальній резекції — тільки частина квадранта.

Квадрантектомія — це найбільш часта форма органозберігаючої хірургії при РМЗ. Видаляється лише квадрант молочної залози, в якому розташована пухлина.

Іноді обсяг тканини, що видаляється, визначається розмірами пухлини, її гістологічною характеристикою і результатами інтраопераційного дослідження, що підтверджує відсутність пухлинних клітин по краю резекції.

Якщо в краях видаленої ділянки молочної залози виявлено ракові клітини, то проводиться повторна операція — так звана реексцизія. Крім того, зазвичай квадрантектомію доповнюють курсом ПТ для того, щоб бути повністю впевненим, що знищені всі клітини пухлини.

У більшості випадків після квадрантектомії проводиться курс ПТ (до 20 сеансів). Поєднання квадрантектомії та іншої додаткової терапії називають консервативним лікуванням.

Призначення

Показання до призначення

Органозберігаючі операції у поєднанні з ПТ показані пацієнткам, якщо: процес вузловий, пухлина лише одна; розмір пухлини менше 3 см.

За цих умов і при тому, що пухлина видалена з «чистими» краями, органозберігаючі операції з наступним курсом ПТ так само ефективні, як і мастектомія.

Як самостійний метод хірургічного лікування органозберігаючі операції найчастіше застосовують у літніх хворих при карциномі in situ і невеликих пухлинах, виявлених під час скринінгової мамографії.

Протипоказання

Протипоказання

Органозберігаючі операції не проводяться, якщо:

 • Пацієнтка вже пройшла курс ПТ в області тієї самої молочної залози з приводу ранньої форми раку
 • У хворої досить велика пухлина або дві окремі пухлини (мультицентричний ріст) в одній і тій же залозі
 • У хворої дуже маленький розмір молочної залози і велика пухлина, внаслідок чого органозберігаюча операція або неможлива або призведе до порушення форми молочної залози
 • Було зроблено кілька безуспішних спроб видалення пухлини
 • Пацієнтка страждає захворюваннями сполучної тканини, такими як червоний вовчак або системний васкуліт, адже при цьому будуть надто виражені побічні ефекти ПТ
 • Пацієнтка вагітна, і ПТ їй протипоказана
 • У хворої немає можливості проходити післяопераційну ПТ
 • Пацієнтка більш схильна до проведення мастектомії

Переваги і недоліки

Переваги і недоліки

Основними перевагами органозберігаючої операції є те, що:

 • Вона зберігає певну форму жіночих грудей і їх чутливість
 • Менш інвазивна в порівнянні з мастектомією, тому відновний період після неї коротший і його перебіг проходить легше

Проте, в органозберігаючої операції є й недоліки:

 • Після операції жінка повинна пройти курс ПТ протягом 3 місяців для повного знищення ракових клітин
 • У жінок, які перенесли органозберігаючу операцію, в порівнянні з тими, хто переніс мастектомію, ризик розвитку місцевого рецидиву РМЗ вищий
 • У разі виникнення рецидиву або нового РМЗ у тому ж місці, де була проведена органозберігаюча операція з ПТ, повторне опромінення переноситься важче

Ускладнення

Можливі ускладнення

Можливі ускладнення органозберігаючої операції полягають у тому, що:

 • Зазвичай у місці проведення операції може спостерігатися втрата чутливості, яка залежить від розміру пухлини; поступово чутливість шкіри відновлюється повністю або частково
 • Після операції може змінитися форма і розмір молочної залози: може зменшитися, так як під час операції проводиться видалення певного обсягу молочної залози, проте відразу після операції молочна залоза може бути навіть більша, ніж до операції, що обумовлено тимчасовим набряком
Прочитано, разів: 3995 Останнє редагування Субота, 27 лютого 2016 14:25
Ви тут: Home Лікування РМЗ Хірургічне лікування Органозберігаючі операції